We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Hint alt kıtasında yeni tehlike...

10 2 0
06.08.2019

1947 yılından beri kanayan bir yara olan Keşmir meselesi, Hindistan’ın son ilhak teşebbüsü ile yeni ve çok tehlikeli bir safhaya girmiş bulunuyor. Hindistan-Pakistan arasında yeni çatışmalar her an uç verebilir!

İngiliz sömürge siyasetinin, tıpkı Filistin meselesi gibi dünya barışına kasteden çıbanbaşı problemlerinden biri de Keşmir problemidir. İngiltere 1947'de Hint alt kıtasından çekilirken, burada kurguladığı yeni düzende, bitmez tükenmez yeni ihtilaflara zemin hazırladı. Bunların en başında da Keşmir meselesi geliyor… En son şubat ayında, Hindistan ile Pakistan arasında büyük bir gerilim koptu ve sıcak savaşa ramak kaldı. Keşmir’in Pulwama kentinde bir otobüse yapılan bombalı saldırıda, 41 kişi hayatını kaybetmişti. Bunun üzerine Hindistan uçakları, Pakistan’ın kontrolü altındaki Azad Keşmir hava sahasını ihlal etmiş, bu arada bir Hint uçağı Pakistan tarafından düşürülmüştü… Daha sonra diplomatik girişimlerle taraflar tansiyonu düşürmüş ve böylece sıcak bir çatışmanın eşiğinden dönülmüştü.

Bugüne kadar Hindistan ile Pakistan arasında sürekli bir gerilimin kaynağı olan Keşmir yüzünden, sayısız sınır çatışmaları yaşandı. 1947’den günümüze kadar da tam beş defa savaş meydana geldi. Hindistan ve Pakistan’ın İngiliz sömürgeliğinden kurtulup bağımsızlığa yürüdüğü 1947’de, Hint alt kıtasında tam 560 devlet (eyalet) iki yeni devlet arasında, din-kültür ve nüfus yapısı ile coğrafi konumu bakımından yeni statüye bağlandı.

Yalnızca üç eyalette problem yaşandı. Bunlar Cunagarh, Haydarabad ve Keşmir idi. İlk........

© Türkiye