We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Emekliler, Tatlıses'in kesilen maaşı kulağınıza küpe olsun!

109 1 1
07.08.2021

Geçtiğimiz günlerde çok sayıda yazılı, görsel ve sosyal medyada ünlü şarkıcı İbrahim Tatlıses'in malulen emeklilik maaşının SGK tarafından kesildiği yönünde çok sayıda haber yer aldı. Bunun üzerine çok sayıda emekli okurumuz “Emeklilik aylığı neden kesilir? Emekli aylığının ömür boyu ödenmesi gerekmiyor mu?” gibi çok sayıda suali bizlere yöneltti.

Okuyucularımızdan gelen sorulardan hareketle bu hususlara açıklık getireceğiz…

EMEKLİ AYLIĞININ KESİLMESİ “İBO SHOW”LA İLİŞKİLİ

İbrahim Tatlıses, medyada yer alan haberlerde yazıldığı gibi malulen emekli olmuş ise SGK mevzuatı açısından değerlendirdiğimizde çalışmaya başladığı anda malulen emeklilik maaşının kesilmesi yasal bir zorunluluktur. Bu durum bütün malulen emekli olanlar için geçerlidir. Bu durumda Tatlıses’in uğradığı olay neticesinde 2011 yılından beri ara verdiği “İBO SHOW” programına 2020 yılı sonlarında yeniden başlaması SGK mevzuatı açısından çalıştığı anlamına geldiğinden, SGK tarafından medyada yer aldığı gibi malulen emeklilik maaşı bağlanmışsa bu emeklilik maaşının kesilmesi sadece Tatlıses’e mahsus olmayıp tüm malulen emekliler için de söz konusu olabilecektir.

MAĞDUR OLMAMAK İÇİN!..

Ülkemizde emeklilerin önemli bir bölümünü erken yaşta emekli olanlar oluşturmaktadır. Bu durumda yeniden çalışma hayatına katılan çok sayıda emeklinin bulunduğu aşikârdır. Peki hangi emeklilerin yeniden çalışması hâlinde emekli maaşları kesilmez?

Öncelikle SGK açısından değişik emeklilik türlerinin bulunduğunu, SGK’nın emeklilik çeşidine göre işlem yapmakta olduğunu bilmemiz gerekmektedir.

Bu........

© Türkiye


Get it on Google Play