We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Çalışanlar, işverenler böyle SSK geçerli olmaz! Büyük mağduriyet yaşarsınız

5 3 10
21.08.2021

Sosyal Güvenlik Kurumu uygulamasında 4/1-a (SSK) sigortalılığı için iş sözleşmesine göre fiilî ve gerçek çalışma zorunlu bulunmaktadır. Aksi takdirde çalışmadığı hâlde SGK’ya bildirilenler sahte sigortalı sayılmaktadır. Sigortalılık ile ilgili bildirge, belge ve beyannamelerin yasal süre içinde verilmiş olması hatta primlerinin de ödenmiş olması bu durumu ortadan kaldırmamaktadır.

Sahte sigortalılık konusunda mağduriyet yaşanmaması için daha önceden müteaddit kez buradan ve sosyal medya hesaplarımızdan vatandaşları ikaz etmiştik.

Tekrar hatırlatalım çalışamadığınız hâlde sizden para alarak veya almayarak hiç gitmediğiniz iş yerlerinden sizi SSK’lı göstermek isteyenlere itibar etmeyiniz. Aksi takdirde emekli olmuş olsanız bile emekliliğiniz iptal olur. Almış olduğunuz emeklilik maaşları, iş göremezlik ödenekleri ile faydalanmış olduğunuz sağlık yardımları faiziyle sizden geri alınır. Ödemiş olduğunuz ve iptal edilen primleriniz iade edilmez. Üstelik tüm bunların üzerine bir de kendinizi savcılıkta bulursunuz…

Diğer yandan sahte sigortalı gösteren iş yerleri hem devlet teşvik ve desteklerden mahrum kalmakta hem de büyük cezalarla karşı karşıya kalmaktadır.

Haksız yere aylık/ödenek ve sağlıktan faydalanılmakta

SGK tarafından yapılan incelemeler sonucunda, gerçekte (4/1-a) kapsamında sigortalı çalıştırılmadığı hâlde, bazı kişilerce sahte iş yeri tescili yaptırılmak suretiyle sahte sigortalı bildiriminde bulunulduğu ve SGK’nın sosyal güvenlik denetmenleri tarafından yapılan tespitlere istinaden bu bildirimlerin iptal edilmesine rağmen, aynı........

© Türkiye


Get it on Google Play