We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

2021 Ocak ayından itibaren işçi başına destek verilecek!

4 3 0
19.07.2021

Geçtiğimiz günlerde "Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi" adı altında hazırlanan “Yeni Torba Kanun”un TBMM’ye sevk edildiğini ve bu kapsamda toplam 18 farklı kanun ve 2 kanun hükmünde kararnamede değişiklik yapılmasının öngörüldüğünü, bu Kanunda çalışma hayatına ilişkin öngörülen düzenlemeleri ilk defa bu köşemizden açıklamıştık.

Bahse konu Torba Kanun’un ilk hâlinde hükûmet tarafından 2021 yılında açıklanan asgari ücretle birlikte sözü verilen asgari ücret desteğine yer verilmemişti. Bu konudaki 6 ayı aşkın gecikmeden dolayı çok sayıda okurlarımız bu konuyu gündeme getirmemizi, bir gelişme olması hâlinde ise haberdar etmemizi talep etmişti.

Asgari ücret desteğine ilişkin düzenlemenin Torba Kanun’a konulduğunu ve 2021/Ocak ayından itibaren geçerli olacağı müjdesi ile yazımıza başlayalım.

HER AY HER İŞÇİ İÇİN 75 TL DESTEK

İşverenlerin iş gücü maliyetlerini düşürerek istihdamı korumaları ve artırmalarını destekleyen ve 2016 yılından 2020 yılı sonuna kadar verilmiş olan asgari ücret desteğinin 2021 yılında da verilmesi yönündeki düzenleme Torba Kanun’a ilave edildi. Buna göre 4/1-a (SSK) kapsamında haklarında uzun vadeli sigorta kolları hükümleri uygulanan sigortalıları çalıştıran işverenlerce;

  • 2020 yılının aynı ayına ilişkin SGK’ya verilen muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde prime esas günlük kazancı 147 TL (toplu iş sözleşmesine tabi iş yerleri için 294 TL) ve altında bildirilen........

    © Türkiye


Get it on Google Play