We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Vızzzt Magirus geçti

3 3 0
11.07.2021

Bir zamanlar firmalar müşteri aramıyor, yer lütfediyorlardı. Mazot makul, müşteri mebzuldu. Arabalar dolu gider, dolu döner, aylarca kontak kapatmazlardı.

Bilet fiyatları cep yakar oldu bayram yaklaştıkça otobüslerde yer bulmak zorlaşıyor. Bu sıkıntı oldum olası yaşanır. Eskiden şehirler arası otobüslerin ehemmiyetli bir kısmı hacca giderdi, garaj kapılarına kaptıkaçtılar dayanırlardı. Otobüsçüler bu salgın döneminde çok sıkıntı çekti, dileriz kazasız belasız gider gelir, zararlarını biraz olsun kapatırlar. Hatırlar mısınız bilmem. 60’lı yıllarda otobüsler Sirkeci’nin dar sokaklarında basarlardı marşa, bir iki firma da Laleli’den yolcu alırdı. Sonra sahile iner, arabalı beklerlerdi sabırla. Suhulet ile Sahilbend karşılıklı gelir gider ama yetişemezlerdi izdihama. Henüz Harem’de garaj filan yoktu. Sahilde ahşap bir iskele ile önü asmalı bir kahve hatırlıyorum, yamaçta asırlık konaklar sıralanırdı. Kolları paslı vinçler, kum yüklenen ‘Thames’lar, ‘Bedford’lar, eğreti bir iskele, tahtaları çürümüş mavnalar… Anadolu yakasının yolcuları Kadıköy Meydanı’nda toplanırlardı, hemen sebze halinin arkasında. Hoş o günlerde kaç firma vardı ki? Ulusoy, Kâmil Koç, Güzel İzmir, İnanöz, Özen, Sağlam, Fındıklı Toros... Sonra güreşçi firmaları türedi, Dağıstanlı, Atan Kardeşler ve Şampiyon Hersekli... Çocukluk bu ya Gülhan, Gazanfer çekişmesi hoşumuza giderdi. Kâhyalar karşılıklı atışır, icabında ücret düşürürlerdi. Eli valizliyi görmesinler, anında koluna girer, biletini keserlerdi.

ADAM YAPMIŞ ABİ Yolcu mu bekliyordum, yoksa uğurluyor muydum bilemeyeceğim, firmanın biri gıcır gıcır bir Magirus’u yazıhanenin önüne çekti. Diğerleri de geldiler, “Hayırlı olsun” dediler. Arabayı hayran hayran inceleyip “Maşaallah” çektiler. Öyle ya burunlu Scania’lardan, burunsuz ‘Fiat’lara henüz geçtiğimiz yıllarda motoru arkaya atan bir teknoloji şaşılacak şeydi. Sürücüden daha geride yer alan bir ön tekerleği aklımız almamıştı. Zaten bize göre arkaya konulan bir motor ancak geri geri giderken işe yarardı. ‘Magirus’lar albenili renkleri, sessiz kabinleri, beyaz direksiyonları ve ayağa takılmayan motorlarıyla gönülleri fethetti. Sesleri de heyecan vericiydi, hava soğutmalı olduğu için sürekli dönen ve boşa düştükçe vınlayan türbinler uzay gemisini andırırdı. O çift eksozdan çıkan çılgın patırtı, hakikaten kan kaynatıcıydı. Mahallede çocukları ellerini uçak yapıp akranlarının burunlarını........

© Türkiye


Get it on Google Play