We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Okullarda, tarihinden habersiz bir nesil yetişti

4 4 5
21.09.2021

İlkokul birden, üniversite sona kadar tekrar tekrar devrim tarihi okuduk. “Tarih tekerrürden ibarettir” derken bunu mu anladılar acaba?

Tamam cebir geometri, fizik kimya ve biyolojinin millîsi gayri millîsi olmaz. Kaybolmuş malın gibidir, Çin’de de bulsan git al!

Ama tarih, coğrafya ve edebiyata ihtimam gerek, eğer çocuğunun “devlet, millet, bayrak” ile dertlenmesini istiyorsan.

Müfredatta bir sürü dağınık bilgi. Doldururlar torbaya, çevirirler çorbaya.

Okursun, bir daha okursun, künhüne vakıf olamazsın asla.

Bir uzman araştırmış 9. sınıf tarih kitabında 110 farklı devlet, hanlıklar, beylikler, emirlikler, krallıklar. Sadece ilk 50 sayfada 57 ayrı savaş.

- Söyle bakiim, kim vardı sağ cenahta?

Tarih derslerinde “nerede, nasıl, ne zaman” sorularının cevabı bulunur da “niyesi niçini” anlatılmaz. Mevzu sohbet sıcaklığında işlenmez, ansiklopedi donukluğunda.

REJİME PAYANDA Kitap umumiyetle mağaralardan başlar, -hâşâ- orangutan kılıklı yaratıklar, ellerinde çivili sopalar. Darwinizme alan açarlar akılları sıra.

Efendim ilk insan ateşi buldu da, tekerleği taktı da, duvarları karaladı da...

Bir kere mümin ibadetlerini vaktinde yapar, bunun için güneş ve ay hareketlerini bilmelidir.

Kaldı ki Âdem aleyhiselama suhuflar indi. Yazı ve takvimin insanlık kadar eski olduğu vakıa. 12 hayvanlısı gider de Hicrisi, Rûmisi gelir o başka…

Yazı Sümerlerden evvel de vardı, sonra da olacaktı, Babil, Mısır gibi mesela…

O devirden aklımızda kalan isimler var, Hammurabi, Ramses, Şubbilililuma… İyi de ne yapmıştı bunlar? Ezberlemiş unutmuşuz, uğraşmışız boşuna.

Sonra bir Yunan muhabbeti başlar. Zeuslu okuma parçaları: Herkül, Odeysseia, İlyada…

Gelsinler Truva’yı anlatayım onlara…

YAKARIM ROMA’YI DA Sahi bir Yunan okulunda Türk destanı okutulabilir mi? N’aparlar adamı sonra?

Bırak onları biz okumadık. Dede Korkut’u da hayal meyal işledik, bi tek Deli Dumrul kalmış hatırımda... Ergenekon ve Oğuz Kağan eh işte, kulağımız aşina.

Yaratılış, Türeyiş, Göç, Bozkurt ve Şu destanları hakkında fikir kanaat arama. Manas’ın bir milleti nasıl ardına taktığını Kırgızistan’a gidince görecektim, Tokmak’tan Issık göle doğru uzanınca. Ozanlar milyon beyti ezberlemiş, durak ve nefes dersi veriyordu delikanlılara. ,

Derken Pers - Makedon çekişmesine muttali olur, bağlanırsınız Roma’ya. Taaa Romus ve Romulus’tan başlar, uzun uzun anlatırlar.

Roma’da yönetim, Roma’da hayat, Roma’da sanat, Roma’da ordu, hukuk, para! Hannibal’ın seferlerinden, Cicero’nun nutuklarına... Bir sürü senatör, kumandan, didişme, çekişme,........

© Türkiye


Get it on Google Play