We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Mööö mööö diye bağırır Çiftliğinde Aali baa baa nıIn

10 3 104
14.08.2021

Eğer mektepte müzik muallimi yoksa yerine coğrafyacı girer: Kim türkü söyleyecek? Tamam, sen oku! Bu kadaaar.

Orta mektepteyim. Sene başı daha. Yeni müzikçi gelmiş, “Pazartesi beşer lira getiriyorsunuz çocuklar, flüt dağıtacağım sınıfa!” Abilerim ablalarıma sordum, “Sakın ha” dediler, “bulaşma! Flütlüler müsamere için nefes tüketir, flütsüzler bahçede oynar. Hem bak bunun sonu kırmızı papyon haberin ola!” Beş lira bir şey değil de papyon bizi bozar, kravattan kurtulamadık, bir de bu dert çıkmasın başımıza. Neyse günü geldi. Numarası okunan kalkıyor, parayı masaya bırakıyor, plastik bir flüt sıkıştırıyor koltuğunun altına. -325! Ses çıkarmadım. -325 dedim, duymuyor musun? Kalktım, “Bizim durumumuz yok Hoca’m” (THK zarflarından biliyorum, bu cümle her zaman iş yapar.) -Kolunda saat var ama. -Para etmez Hoca’m, tel maşa. -Ceymisbond çanta (büyük statü) kullanıyorsun ayrıca. Ani bir kararla çantayı alıp masasına bıraktım, “Size hediyem olsun hocam.” Taş bulamayınca kale direği yaptığımız için pandizotları yol yol yolunmuş, sapı kirden kabuk bağlamış âdeta. İğrenir gibi baktı, “Şunu kaldırır mısın masamdan?” -Problem değil, beğendiyseniz kalabilir Hoca’m. -Kaldır dedim sana! Kolonya çıkardı mendille siliniyor, sanki vebalı var karşısında.

SEVMEYEN ÖLSÜN MÜ? Sırama dönerken “Al şu flütü” dedi, “olunca ödersin tamam. Bak mandolin dayatmıyorum sana, üç on kuruş para!” -Unuturum falan, hak geçmesin sonra. -Gel benden olsun. -Benden olmaz Hoca’m, yorulma. Hem flütle ne gibi bir gelişme sağlıycam ya? Sipsi zortlatınca, zekâmız mı artacak? Zaten sadece kızlar üfler, erkekler çalar gibi yapar. İçi tükürük dolunca, savururlar “şap” birinin sıfatına. Abi bi’ tıngırtı alerjisi başladı mı bende? Millîsi, gayrimillîsi yok, gitar yerine ut, viyola yerine kabak kemane savunanlardan değilim, alayına... Batsın bu dünya. Yağlı güreşleri severdim, Sarayiçi’nde davul sesinden duramadım inan. Gün boyu car car zurna? Zaten temmuz sıcağı, öğleye doğru nasıl uyku bastı anlatamam, pehlivanlar da mayıştı, birbirlerine yaslanmış öööle itişiyorlar ayakta.

DUY DA İNANMA Efendim “müzik eğitimi, saygı, sevgi, iş birliği, dürüstlük, özgürlük, vatanseverlik ve paylaşma bilinci” kazandırıyormuş tüllaba. MEB öyle diyor sayfasında. Sahi bunu yazan inanıyor mu acaba? Sovyetler kadar müziğe eğilen yoktu, kaçmak için ölümüne yürüyorlardı mayınlara.

Lisede iki şey sorarlar:........

© Türkiye


Get it on Google Play