We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

27 Mayıs’ta neyi kutluyorduk?

11 1 0
29.05.2021

Seçtiklerinizi devirdik, idam ettik, yerlerine geçtik. Haydi sevinin!

Mayıs bayram ayıydı. 1, 3, 9, 19, 27, 29… Bunlardan üçü resmî tatildir (Bahar, Spor, Anayasa), rejim üç gün “dinlence” bahşeder okullara. Tabii idman muallimi sınıfa gelip de “Sen, sen, sen yürüyüşe katılacaksınız” buyurmadıysa. Genç cumhuriyetin elma yanaklı gürbüzlere takıntısı vardır, cılızlar yok sayılırlar. -Ugh soluk benizli bunlar! Korteje alınmasınlar. O günlerde Avrupa’da öjenik taraftarları söz sahibidir, ırkımızın ıslahı için güçlüler desteklenmeli, zayıflar ezilmelidir... Şimdi hakkını yemeyelim Tek Parti o yolda bir adım atmaz, sadece merasimlere çıkarmaz. Zaten fukaranın ayakkabısı lastik, poturu yamalıdır, insicamı bozar. Tabii Maarif müdürünün tavrı da önemli burada, eğer amca daha mühim vazifelere talipse bütün talebeleri resmigeçide zorlar. Boya bosa bakmaz, kelle hesabı yapar. İnsanlar törende birer kemiyet; Urbalarla kemik, mintanlarla et.

İLERİİİ MARŞ! Diyelim yakalandın, bütün gün trampet dinler, ayak vurursun rap rap rap. Sabah talim, akşam talim, hiç yoktan angarya. Çoğu aileden Menderesçidir, karşıdır 27 Mayıs’a. Ama bunu hissettirmemelisin, babanın başı ağrır yoksa. Hoşlanmadığın, inanmadığın adamlar seni yürütür, terinden ikbal devşirmeye kalkar. Hürriyet bayramlarında hürriyetiniz tehdit ve tahdit edilir açıkça. Eee senin de yapacağın şeyler vardır, uygun adımda ayakları karıştırmak gibi mesela. Bu yüzden idman muallimleri “sol, sol, sol! Sol p....ler sol” diye yırtınırlar. İyi aile terbiyesi aldığınız için sözü iade edemez ama yazarsınız bir kenara. Mezun olunca bir kuytuda sıkıştıracak, yedireceksinizdir ona. Ve bir gün karşılaşırsınız. “Aaa 312 n’aber” demez mi, unutur gidersin o anda. Abi o da emir kulu n’apsın! Fena adam değildir aslında… Kortejden yırtma şansınız vardır ama nutuktan azade olamazsınız, tüllabı avluya toplar, konuşur da konuşurlar. Malazgirt, Preveze, Dumlupınar. Methiye yağdırırlar kahraman ordumuza. İyi de 27 Mayıs’ta hangi savaşı kazanmıştık acaba?

ISMARLAMA ANAYASA Anayasa bayramıymış! İyi de bunun sonu yok ki, ya yarın biri de gelip “borçlar hukuku bayramı” dayatırsa… Malum kabotajdan sıyıramadık daha. Sonradan öğreniyoruz. Meğer 27 Mayıs’ı bir avuç cuntacı sarmış başımıza. Peki anayasa yok muymuş? Varmış da yaramıyormuş postallıma. Uyanıklar babası yaşındaki paşaları ardında dolandıracak, ömür boyu kontenjan senatörü olacak, firmalardan ziftlenecek, bankalardan huzur hakkı alacaklar ya. Saltanatın devamı için bir zırh örerler etrafına. Ne gibi? “Yeni bir anayasa!” Menderes’i anayasayı ihlalden asar, kendileri kaldırıp atar, büsbütün imha. Atmışlı yılları yaşayanlar hatırlar. Sağda solda devrim inkılap afişleri, Gürsel’i gözünüze sokarlar adeta. Yok fener alayları, yok mızıkacılar. Düşünün beş asırlık Bayezid’i Hürriyet Meydanı yaparlar.

DEVRİME KAN GEREK Ve gelelim ceset istismarına. “Hürriyet şehidi” ilan edilenlerden biri Turan Emeksiz’dir. Babası maaşlı lojmanlı bir Demiryolcudur. Turan, Malatya Sümerbank tesislerinde yüzme öğrenir ve dereceler yapar kendi çapında. O günlerde Anadolu’da ormancılar itibarlıdırlar. Hatta........

© Türkiye


Get it on Google Play