We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Mayası bozuk, FETÖ’cü olmasa ne yazar?

248 145 18
18.12.2018

Bir gazete düşünün, çıktığı günden bu yana YALAN üzerine kurulmuş ve yayın yapmış. İşin fenası en az 250 bin kişi satın alıyor bu gazeteyi.

Yalandan beslenip, bunun üzerine sohbet çeviren 250 binden fazla morfinlenmiş insan demek bu. Tek kelimeyle korkunç!

Yayına başladığı tarihten bu yana yüzlerce yalan habere, çarpıtmaya, iftiraya, çamur atmaya dayalı “habercilik” anlayışına sahip olan bu günlük yazılı yayına ne gözüyle bakmak gerekiyor, inanın bir isim bulamadım. Daha doğrusu aklımdan geçen tüm sıfatları hak ettikleri için bir tanesini beğenip diğerlerine yazık etmek istemedim. Okuyanlar kendi lügatlerindeki en uygun sıfatları seçsinler lütfen.

SÖZCÜ’yü kuran odak ve mevcut yönetim birayla, rakıyla, FETÖ aşısıyla kafayı yediği için millet belki de hem onlara hem de morfinledikleri kitlelere mahcur gözüyle bakıyor olabilir, bilmiyorum. Ama fiilen böyle görünseler de sonuçta hukuki sorumlulukları da bir vakıa ve hesabını vermek zorunda oldukları pek çok cürümleri var.

Kim koruyor onları?

Bir hukukçu dostum bu gazetenin yalan ve çarpıtmalarıyla ilgili bana birkaç adet açılmış soruşturma bilgisi gönderdi. Ben de Sözcü’nün diğer vukuatlarını toplu halde bulabilir miyim diye baktım. Ne göreyim, Google bunların yalanlarıyla yıkılıyor.(*) Çünkü muhabirinden, yayın yönetmenine ve yazarına kadar hepsi yalan uzmanı. Asparagasta üstlerine yok.

Bu yalan ve iftiralardan 23 adet seçtim. Daha da fazlasını ise aşağıda linklerini verdiğim internet sitelerinden görebilirsiniz.

1- Tarih 11 Temmuz 2013 Perşembe. Hedefteki isim dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu. "Bakanın oğluna fakirlik bursu" başlıklı haberde Davutoğlu'nun oğlunun yoksullara verilen bir bursu aldığı iddia ediliyor. Yalandı tabii ve Davutoğlu’nun gönderdiği tekzibi yayınlamak zorunda kaldılar.

2- 30 Haziran 2013 tarihli gazetede Emin Çölaşan devlet okullarında öğrencilere verilen takdir belgesinin adının İstanbul'da bir lisede 'Allah'ın takdiri' olarak değiştirildiğini öne sürdü. Çölaşan, köşesinde bir de belge yayınladı. Ancak belgeye dikkatli bakanlar, Sözcü'nün başyazarının fıkraları aratmayacak bir hataya imza attığını gördü. Belge üzerindeki mühür, internette örnek mühür formatı olarak yayınlanan ve üzerinde T.C. Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü yazılı mühür örneğiydi. Yani belge gerçek değildi...

3- 21 Ekim 2013. Sözcü Gazetesi Fatsa Belediyesi'nin havuzda mayo yasağı getirdiğini ileri sürdü. Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan havuzda mayo yasağının olmadığını, yasağın sadece iç çamaşırı ile havuza girmek isteyenleri kapsadığını belirtti...

4- 7 Kasım 2017 tarihinde Saygı Öztürk imzasıyla yayınlanan haberde bu yıl ki 10 Kasım Atatürk’ü anma töreninde hiçbir televizyon kanalına Anıtkabir’den haberlerin sunulmasına ve halkla röportaj yapılmasına izin verilmeyeceğini ileri sürdü. Bahsi geçen haberin içerisinde Sözcü gazetesine açıklama yaptığı iddia edilen bir televizyon yöneticisinin açıklamalarına yer verildi.

Genelkurmay Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı her yıl 10 Kasım Atatürk’ü Anma Töreni’nde talep eden yayın kuruluşlarına canlı yapma izni verildiği ve bu yılda söz konusu durumda herhangi bir değişiklik olmadığı belirtildi. Saygı Öztürk’ün yalan haberindeki TV müdürü de kurmacaydı.

5- 7-11 Ocak 2017 tarihli bir “haber” de İETT’nin kamu kurumu olmaktan çıkartılıp özelleştirileceği iddia edildi. Sözcü bu asparagası CHP'nin İBB Meclis Üyesi İsa Öztürk’ün açıklamasına dayandırdı. Fakat konu hakkında İETT tarafından yapılan açıklamada özelleştirmenin söz konusu olmadığı ve tamamen yalan olduğu açıklandı.

6- Sözcü gazetesi 17 Şubat 2017 tarihli haberinde Prof. Dr. Süheyl Batum’un Bahçeşehir Üniversitesindeki görevine son verildiğini iddia etti. Batum’un Barolar Birliği ile referandumda HAYIR kampanyasına katıldığı için kovulduğu da ileri sürüldü. Oysa Bahçeşehir Üniversitesi, yazılı olarak yaptığı açıklamada, Prof. Dr. Süheyl Batum’un milletvekilliği adaylığı için kendi isteğiyle........

© Türkiye