We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Madalyonun iki yüzü; FETÖ ve Kemalist askerî vesayet

193 55 4
04.12.2018

Birden sütten çıkmış ak kaşık oluverdiler.

Neden o? Çünkü duruşma savcısı Abdurrahman Hacısalihoğlu Ergenekon adlı terör örgütünün varlığının kesin delillerle tespit edilemediğine dair mütalaa vermiş.

Olabilir, mütalaa bu.

Ergenekon adlı örgütün varlığını bizler bugün Kemalistlerin çok sevdiği Can Dündar ile Celal Kazdağlı’nın yazdığı ERGENEKON adlı kitaptan öğrendik ilk kez. Sonra kendisi de Ergenekon davasından yargılanan Erol Mütercimler ve pek çok asker, yazar bu örgütün varlığını doğruladı.

Ergenekon adlı örgütün asıl adı aslında Darbeci Kemalist Askerî Vesayet idi.

Bu vesayet Türkiye Cumhuriyeti’nin çok partili sisteme geçtiği yıldan itibaren ülkenin başına bela oldu.

1960 darbesiyle bir Başbakan, iki Bakan’ı astılar.

1971 darbesini onlar yaptı. 12 Eylül 1980 darbesini de. Darbeyi yapabilmenin “meşru” şartlarını hazırlamak için kardeşi kardeşe vurduran da onlardı. 1971 ve 1980 sonrasında binlerce insanı işkenceden geçirdiler, yüzlercesini öldürdüler, sakat bıraktılar, yüz binlerce insan cezaevlerine tıkıldı.

Susurluk çetesini onlar kurdurdu ve onlar tasfiye etti.

1990’lı yıllar faili meçhul cinayetlerin yıllarıydı. Başını darbeci Kemalist askerî vesayet çekiyordu. 28 Şubat darbesini yapıp seçilmiş hükûmeti tasfiye edip yüzlerce insanı hapse atan, başörtülü kızlara işkence yapan, okuma haklarını ellerinden alan ve bunu da yaltakçısı medyayla yapan onlardı.

AK Parti’nin 2002’de seçilmesinden hemen sonra da darbe hazırlıklarına başladılar. Sarıkız ve Ayışığı darbe planları gerçekti. Keza darbenin nasıl yapılacağını anlatan Özden Örnek’in anıları da. Daha doğrusu herkesin bildiği bir sırdı.

367 garabetine, AK Parti’yi gazete kupürleriyle kapatma soytarılığına kalkışan onlardı. 27 Nisan muhtırasını onlar verdi. Ve sadece CHP’lilerle........

© Türkiye