We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ejderhalara karşı halkı kim koruyacak?

194 189 15
25.09.2021

Bir dönem çok izlenen, fantastik bir dizi olan Games of Thrones’u hatırlarsınız. Dizinin ana örgüsünde tahttan indirilmiş bir ailenin soyundan gelen Kraliçe Daenerys Targaryen’i, geri dönüşünü planlarken kucağında büyüttüğü minik ejderhalarla tanırız. Ejderhaların Annesi olarak tanınan Kraliçe, bu “minik, sevimli ejderhaları” elleriyle besler ve büyütür. Krallığını ona ejderhalar geri vereceklerdir.

Ama başka bir şey olur, ejderhalar halkı yutmaya, giderek daha fazla yutmaya, daha çok iştahla istemeye başlarlar.

Teşbihte hata olmaz ama AK Parti iktidarı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bugün artık “Üç harfli” olarak tanımlanan market zincirlerini, halka kolay ve ucuz ürün satabilecek yerler olabileceği hayaliyle kendi elleriyle büyüttü, besledi. Ama bakıyoruz, bugün onlar da âdeta halkı yiyen ejderhalara dönüştü. Nitekim her yıl daha da artırdığı stok kapasitesiyle elinde hazır bulunan ürünlere tekrar tekrar zam yapan bu zincir ejderhalardan birinin İcra Kurulu Üyesi “Fiyatları siz artırdınız. Bizim böyle bir mağaza politikamız yok” diyerek hükûmeti suçladı. Bilançolarına baktığımızda pandemi döneminde kârlılıklarını iki kat artırdıklarını görebiliyoruz. Dün bir başka market zinciri sahibi de “Aklımızla alay etmeyin yüzde 1 bile kâr etmiyoruz” dedi.

ZİNCİR MARKETLERE STOKÇULUK SUÇLAMASI

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise ABD dönüşünde Sorunlardan biri üreticiden tüketiciye olan her yerde zincir marketlerin ürünlerin büyük bir bölümünü toplaması ve depolayıp piyasayı altüst etmesi” dedi.

Kibarca “Stokçuluk yaptıklarını” söyledi Cumhurbaşkanı.

Erdoğan, meseleyi çözümlemek için alınacak tedbirlerin sinyalini de........

© Türkiye


Get it on Google Play