We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Vatan Kargo’ya teslim edilen zeytinyağıma ne oldu?

6 1 0
23.06.2021

Feridun Ağabey merhaba, Manisa'da bir arkadaşımdan zeytinyağı istedim. 18 Mayıs 2021 tarihinde Vatan Kargo'ya, kargo bedelini de ödeyerek teslimatı yapmış. Aynı gün bana Vatan Kargo’dan 51160182520211 kargo takip No’lu “alındı” makbuzu mesajı geldi. Ve “296277 No ile teslim alabilirsiniz” diye de ilavesi var.

İki gün sonra Beylikdüzü Şubesini aradım. Bize “sizin adınıza bir kargo gelmedi” dediler. Manisa'yı arkadaşı aradım o da şaşırdı. Manisa'dan arkadaş, İstanbul'dan ben bize gönderilen mesaj bilgileriyle birlikte bir aydır ilgili yerleri arıyoruz ama kargo ortada yok. Merkez telefonları olan 0850 333 38 38 numarayı arıyoruz. İstenilen numaraları (müşteri ilişkileri) kodluyoruz. Telefon 15-20 dakika çalıyor. Sonra “aradığınız numaraya ulaşılamıyor” diye santral ikazı çıkıyor. Tekrar başa dönüyor. Beylikdüzü Şubesi, Manisa Şehzadeler Şubesi, İzmir aktarma merkezinden netice alamadık. Merkezden bir sorumlu telefonu bulduk, aradık ama telefona bakmıyorlar. Mail gönderdik, mesaj yaptık yine de dönen olmadı.

Netice olarak bizim 18 litrelik yağ tenekesi uçtu, yok. Bu konuda herhangi bir sorumluluk alan da yok. Şirketin ne merkezinden ne de ilgili şubelerinden kimseyle irtibat kuramıyoruz. Halen hiçbir cevap alamadık.

Yüzlerce şubesi olan bir şirket bu şekilde nasıl ilgisiz kalabilir........

© Türkiye


Get it on Google Play