We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Çocuğunuz sizin gibi olmaz zorunda değil ki...

8 0 0
28.07.2021

Birçok aile çocuğunu yetiştirirken kendileri gibi olmasını ister. Aile kendileri hangi inanca, hangi görüşe ait ise çocuklarının da öyle olmasını, hangi sanat veya spor dalından hoşlanıyorlarsa çocuğun o dalda eğitim almasını hatta kendileri hangi branşta veya alanda çocuğunu görmek istiyorsa çocuğunun o alanda eğitim almasını istemişlerdir.

Çok büyük bir yanlıştır bu. Ailenin çocuğuna yapması gereken en büyük iyilik ona öz güven duygusu kazandırmaktır. Bu konu defalarca tekrar tekrar her anne babaya anlatılması gereken bir konudur.

Çünkü öz güven daha ilk yaşlarda kazanılan bir duygudur. Dikkat edilirse çocuklara korkuyu da tedirginliği de anne babalar veya büyükler öğretir. Yalan söylemeyi de onların öğrettiği gibi.

Anneler babalar çocuklarının yanında birbirine “güzelim” demekten utanırlar. Evden işe giderken, akşam işten eve gelince birbirlerine iltifat kelimeleri kullanmaktan nedense kaçınırlar.

Ama aynı anne baba, çocuklarının gözü önünde birbirine bağırıp çağırmaktan, birbirine bazen argo sözler söylemekten ve hatta kavga etmekten hiç çekinmezler…

Oysa çocuk bunları izlerken benliğinde hep şu soruya cevap aramaktadır: Annem ve babam birbirini sevmiyor. Çünkü hiç birbirine sevgi hareketi yapmıyor. Birbirine değer vermiyor.

Böylece çocuğun annesine ve babasına güveni ta o zamanlarda kaybolmaya başlar.

Büyüklerinin sürekli azarladığı, “sen sus bakayım” dediği, “sen ne bilirsin” diye, “daha dünkü çocuk” diye her aşağılama çocuğun kendine öz güven duymasının önüne birer set çekilme olayıdır.

........

© Türkiye


Get it on Google Play