We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Turizmde şehir kalkınma modelleri ve Ankara

3 1 11
28.08.2021

Üzerinde önemli medeniyet izleri bulunan Ankara; GASTRONOMİ özelinde ulusal ve uluslararası etkinlikler denildiğinde ilk akla gelen yerlerden olmalı. Bu amaçla başkentin coğrafi tescili yapılmış lezzetlerinin tanıtılması gerekiyor.

Ankara ve çevresinde yapılan arkeoloji kazıları sonucunda tarihi, Bronz Çağı’ndaki HATTİ UYGARLIĞINA kadar gidiyor. İsa’dan önce 2000’li yıllarda yöredeki ilk yerleşme merkezinin Anadolu’da ilk siyasal birliği sağlayan HİTİTLER döneminde kurulduğu sanılıyor. Batı Anadolu’daki SARDEIS (SARDES) ile İran’daki SUSA kentleri arasında uzanan Kral Yolu üstünde yer alan Ankara, Persler döneminde önemli bir konaklama ve ticaret merkezi hâline gelmiş. İsa’dan önce üçüncü yüzyılda, bir Kelt ırkı olan Galatlar Ankara’yı başkent yapmıştır. 1071’de Selçukluların Malazgirt zaferini kazanarak Anadolu’ya girmelerinden sonraki yıllarda Ankara, Bizanslılar ve Selçuklular arasında birkaç kere el değiştirir. 1127’de şehir kesin olarak Türk hâkimiyetine girer ve adı “ENGÜRİYE” olur. Kurtuluş Savaşı sırasında 1920’de Ankara, merkez üssü olarak seçilmiştir. 13 Ekim 1923’te GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK tarafından coğrafi, stratejik, siyasi ve Kurtuluş Savaşı’ndaki merkez üssü olma özellikleri sebebiyle başkent ilan edilmiştir. ENGÜRİYE den ANKARA’ya uzun yol bu şehir için önemli izler bırakır. Türkiye Cumhuriyeti açısından önemi tartışılmaz.

TURİZM ADINA ADIM ATILMALI Başkent Ankara ekonomik büyüklük ve nüfus açısından yanılmıyorsam ikinci sırada yer alıyor. Aslında üzerinde önemli medeniyet izleri bulunan başkentimiz turizm açısından ne yazık ki ilk 15 içinde bile değil. Bu açıdan bakıldığında Ankara’da turizm adına yapılması gerekenler olduğu aşikârdır. Bu çerçevede de........

© Türkiye


Get it on Google Play