We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Geçmişten günümüze kahvaltı kültürü

2 1 0
25.09.2021

Sabah saatlerinde yemek alışkanlığı Türkler için çok eski. KUŞLUK, TAHTA’L-KAHVE, FÜTUR TA’ÂMI, SAFRALIK bunların hepsi Türk kültüründe farklı dönemlerde kahvaltının karşılığı isimlendirmeler. Mutfak konusunda dünyada bizi farklılaştıran, ayrıştıran tek öğün kahvaltı.

"KENDİ BAHÇESİNDE DAL OLMAYAN BİRİ, GİRMİŞ BAHÇEME AĞAÇLIK TASLIYOR.” Ne kadar anlamlı ne kadar derin; kulağını bu ülkenin seslerine tıkamış, güzelliklerine gözünü kapamış, lezzetlerimize uzak olanlar için söylenmiş bir söz. Elbette anlayana. Konu kahvaltı, çok yazdım aslında; ama yazılacak daha çok şey var, her mevsimin vazgeçilemez keyifli öğünü, yani KAHVALTI için. Kahvaltıya bizim kadar önem veren kaç ülke var bilmiyorum. Sanırım mutfak konusunda dünyada bizi farklılaştıran, ayrıştıran ve rakipsiz kılan tek öğün. Uzak Doğu ülkelerinde nerede ise yok, Almanlar nispeten kahvaltıya meraklılar, İngilizler ise BRUNCH olarak bildiğimiz moda deyimin sahipleri.

Aslında kahvaltı denilince ne anlamak lazım? Eğer doğru cevabı bulursak daha iyi anlaşılır.

Sabah saatlerinde yemek alışkanlığı Türkler için çok eski; çünkü Türkler İslamiyet öncesi ve sonrasında genellikle iki öğün yiyor, biri sabah diğeri güneş batmadan önce yenilen akşam. Yani öğle öğünü çok daha sonraları hayatımızda. KAHVALTI, KUŞLUK, TAHTA’L-KAHVE, FÜTUR TA’ÂMI, SAFRALIK, CAŞÎRİYE, TUTGUÇ bunların hepsi Türk kültüründe farklı dönemlerde KAHVALTI karşılığı isimlendirmeler.

GÜNDE İKİ........

© Türkiye


Get it on Google Play