We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Anadolu’yum ben tanıyor musun?

3 1 1
11.09.2021

Bir kültür, tarih kapısı Diyarbakır. Kavimleri, kralları, şahları, padişahları kendine çekmiş sanatçılar yetiştirmiş bir uygarlıklar odağı ile Peygamberler ve sahabeler için yurt olmuş.

Anadolu’nun en kadim şehirlerinden biri Diyarbakır. Bereketli Hilal’in kalbinde, Akdeniz’i Basra Körfezi’ne, Karadeniz’i Mezopotamya’ya, Akdeniz ve Mezopotamya’yı Van Gölü üzerinden İran’a ve Kafkasya’ya bağlayan yolların buluştuğu nokta. Dünya uygarlığının temellerinin atıldığı bu BEREKETLİ COĞRAFYA sadece DİYARBAKIR ya da TÜRKİYE değil; tüm dünyaya ışık tutabilir. Bir kültür, tarih kapısı Diyarbakır. Kavimleri, kralları, şahları, padişahları kendine çekmiş, sanatçılar yetiştirmiş bir uygarlıklar odağı ile Peygamberler ve sahabeler için yurt olmuş.

HAZRETİ ELYESA, HAZRETİ ZÜLKİFL, HAZRETİ NEBİ HARUN-I ÂSAFİ... Aralarında Diyarbakır’da makamı bulunan peygamberler var. HAZRETİ ZÜLKİFL (Ergani Makam Dağı), HAZRETİ YUNUS (FİSKAYA) ve HAZRETİ İLYAS (ARAPŞEYH CAMİİ ARKASI); bitmedi bir de Sahabeler var. Diyarbakır’ın ilk valisi SA’SAA B. AMR B. SAVHAN EL-ABDÎ, İYÂZ B. ĞANM, ÖMER B. SA’D EL ENSARİ, ÖMER B. SARAFE, DİYAEDDİN........

© Türkiye


Get it on Google Play