We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Soyulan Azerbaycan: Aliyev Kılanı

1 1 0
05.10.2021

Azerbaycan Halkı yoksullukla mücadele içindeyken, Azerbaycan’ı soyan ve dünyadaki yolsuzluk lideri olan aile Aliyevlerin: Uluslararası Araştırmacı Gazetecilik Konsorsiyumu’nun ortaya çıkardığı gizli belgelere göre, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ve ailesi Londra’da milyonlarca sterlinlik emlak sahibi. Yine Aliveyler ve dostlarının Virgin Adaları’nda 2006’dan bu yana sahip olduğu daha önce bilinmeyen 84 şirket var.

Bunlarında kalitesi bilindiği gibidir.

Yolsuzluğun ana merkezi, Azerbaycan Petrol ve Gaz İle ilgili Devlet Şirketi olan SOCAR’dır. Ve Gümrüklerden sorumlu Bakanlıktır.

Ben ve ekibimiz dünyadaki büyük petrol& gaz şirketleri için Azerbaycan’da yolsuzluk üzerine araştırma yaptığımız 1999 yılında (Norveç Uluslarası İlişkiler Enstitüsü adına) yolsuzluğun Devletin başından aşağı şarıl şarıl aktığını tespit ve rapor ettik. O zaman Aiyev klanının (Yeraz klanı, Ermenistan ve Nahcivan Azerbaycanlılarının kılanıdır) müthiş bir siyasi klan sistemi ile nasıl devletin ve Halkın mallarını kendi çıkarı için istediği gibi kullandığını ve soyduklarını gördük.

Ekipde ki benim raporumun bölümü, bütün sistemi İncelemeyi yolsuzluğun ve hukuksuzluğun ana damarlarını, tüm sistemi, belli başlı yönetici........

© Turkish Forum


Get it on Google Play