We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sorunlu toplumlar, sorunlu liderler yaratır

1 1 0
24.09.2021

SORUNLU VE HASTA TOPLUMLAR SORUN ÜRETEN VE HASTA LİDERLER YARATIR.PEKİ NE YAPMALI? Sefa Yürükel

Sorunlu toplumlar, sorun üreten sorunlu liderler yaratır.

Tecrübeye ve verilere görede bu gibi toplumlarıda bu sorunlu liderler yönetmektedir.

Buda toplumu geliştirmez, dahada çürütür ve hasta yapar.

Bu durum toplumların tarihsel olarak çürümesinde ve bu çürümeninde toplumda yaygınlaşmasında var olan ve bilindik bir sosyal ve kültürel model gibi işleyen bir kısır döngüdür.

Misal, bir ağacın çürümesi veya çürümemesi ağacın üzerinde durduğu topraktan, sudan ve aldığı ışığın kalitesindendir.

Örneğin, kısmen çürümüş bir ağacın bir tarafını istediğiniz kadar kırmızıya öbür tarafınıda maviye boyayın, bu ağaca bir tarafından baktığınızda kırmızı diğer taraftan baktığınızda ise mavi gibi ve çok güzel gözüksede kısmen hastalıklı bir ağaçtır ve bu ağacın kalitesi düşüktür.

Çünkü bu ağaca her bakışta değişik açılardan görülen görüntüler ne kadar ağaç kırımızıya yada maviye boyansada, güzel ve farklı bir renkte olsada, bu ağacın kalitesinin düşüklüğünü değiştirmez ve ağaç aynı ama yinede çürümüş bir ağaçtır.

Böyle kısmen çürümüş olan bir ağaçtanda eğer ağaç tedavi edilmez ise, belli bir süre içinde ne kadar kaliteli bir meyve alınacağıda tabiki aşikardır.

Burada ağacı, bir metafor olarak kullanıp, gittikçe kültürel, sosyal ve siyasi olarak çürüyen ve hasta olan bir Türk Milletini temsil etmesi gibi ele alırsak,ağacın boyanan taraflarının kırmızı ve mavi renklerinide ülkedeki son 80 yıldır var olan sorunlu ve yorgun siyasi yelpazeler ve STKlar olarak görürsek konuyu dahada iyi anlarız.

Bugün Türkiyenin hasta ve kısmen çürümüş olduğunun aynasınıda buradan görürüz.

Peki bu çürümeye karşı ne yapmalıyız?

Bilindiği gibi, bir kere ağacın çürüme nedenini aklı ve bilimi rehber edinerek, sorgulayarak inceleyip, çürüme nedenine doğru teşhisi koyup, teşhisdeki çürüme nedenini olduğu gibi kabul etmeden ve buna karşı zamanında radikal tedbirler almadan, çürüme nedeni ile radikal ve sistemli olarak savaşmadan ve ağacın çürüyen yerini ağaçtan tamamen ayırmadan o ağacın çürümesini durduramazsınız.

Çürümenin bütün gövdeye yayılmasınıda asla önleyemezsiniz

Bu gibi çürümüş bir ağaç durumu verilere görede şu anda Türkiye’de ki toplumsal ve Millet yapısında da çok bariz olarak görülmektedir.

Mevcut, kısmen çürümüş ve hasta durumundaki Türkiye’de, son 80 yıldır karşı devrimle adım adım çürütülmüş olan bu hastalıklı sosyal, siyasi, kültürel toplum yapısının, bugün samimi olarak çürümüşlük varlığı kabul edilmeden ve buna karşı yeterli derecede bir panzehiri ( Atatürkçü çizgi) radikal olarak ( ilkeli) kullanmayı kabul etmeden, bunu radikal ( devrimci olarak) olarak uygulamadan ve bu panzehirle birlikte mücadeleye demokratik toplumsal bir katılım sağlayarak, mevcut sorunlu liderleri toplumdan siyasi, sosyal, kültürel, felsefi, düşünsel ve örgütsel olarak ayıklamadan,........

© Turkish Forum


Get it on Google Play