We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Üretici destek bekliyor…

1 0 0
21.09.2021

İşin özüne bakalım:

Üretim giderek düşüyor. Tarım alanında destek bekleyen üreticiler “Destek verilmediği sürece üretimdeki düşüş sürecek. Yakında üretim diye bir şey kalmayabilir” uyarısı yapıyor.

Tarım alanlarının zenginleşmesi, üretimin artması için devlet olarak yapmamız gerekenler var. Yoksa pahalı malın önüne geçmek mümkün olamaz. Üretimin azlığı malın pahalı olmasını sağlıyor. Bir de girdilerdeki artış bu pahalılığı oluşturuyor.

Hemen her alanda olduğu gibi zeytin ve zeytinyağı alanında da üreticiler sıkıntılı. Zeytin ağacı zenginliğine kadar üretimde düşüş var. Üretenler de beklendiği kadar kazanç elde edemiyor.

Antalya Ticaret Borsası (ATB) zeytin hasadı öncesi Zeytin ve Zeytinyağı Sektörel Analiz Toplantısı düzenledi. Toplantıda zeytin ve zeytinyağı üreticilerinin sorunları masaya yatırıldı.

ATB Ar-Ge Sorumlusu Çetin Salman moderatörlüğünde düzenlenen toplantıya Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı Dr. Mustafa Tan, Muratpaşa Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin, ATB Meslek Komitesi Üyeleri, Tarım ve Orman Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, ASAT, BATEM, BAKA, ANTBİRLİK, ATAK, ATSO, BAGEV, ilçe ziraat odalarından temsilciler ile zeytin ve zeytinyağı üreticileri katıldı.

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı Dr. Mustafa Tan, zeytin ağacı sayısını son 15 yılda yüzde 50 artıran Türkiye’nin dünya ölçeğinde en fazla zeytin ağacı diken ülke olduğunu söyledi.

Tan,........

© Turkish Forum


Get it on Google Play