We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türkiye için göç dalgası tehdidi…

1 0 0
16.10.2021

Küresel ısınmanın dünya dengelerini değiştirebileceği ve bazı ülkelere göç dalgalarının olabileceği ihtimalleri üzerinde duruluyor. Türkiye, böyle bir kargaşada 20-30 milyon göç alabilecek. Düşündürücü ve ürkütücü bir senaryo ama buna hazırlıklı olunması gerektiğinin de ciddi olarak altı kalınca çiziliyor.

ABD merkezli Climate Central adlı organizasyonun hazırladığı bir rapor var. Bu raporda kuraklığın ve küresel ısınmanın etkileri ve sonuçları ayrıntıları ile değerlendiriliyor. Yakın bir gelecekte İstanbul’un kıyı haritasının bile değişebileceği söyleniyor.

Prof. Dr. Levent Kurnaz, ABD merkezli Climate Central adlı organizasyonun küresel ısınma ile ilgili hazırladığı yeni çalışmayı değerlendirdi. Açıklamaları gerçekten ürkütücü boyutlarda.

Kurnaz, Türkiye için en kötü senaryonun kuraklık ve Pakistan, Mısır, Etiyopya gibi ülkelerde yaşanan sıcaklık artışları sonrası Türkiye’nin 2 yıl içinde 20-30 milyonu bulacak göç dalgasıyla karşı karşıya kalması olduğunu belirtiyor. Kurnaz, bu senaryonun gerçekleşmesi durumunda diğer tüm sorunların ikinci planda kalabileceğini de ekledi.

Boğaziçi Üniversitesi İklim Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, ABD merkezli Climate Central adlı organizasyonun küresel ısınma ile ilgili hazırladığı yeni çalışmayı değerlendirdi. Çalışmaya göre, en son ‘iklim değişikliği’ haritasında 1 buçuk derecelik ısınma sonucunda 40 yıl içinde İstanbul’un kıyı haritası da değişecek, 3 derecelik kötümser senaryo gerçekleşirse deniz suları sahillerden iki kilometre kadar içeri girecek, başta Dolmabahçe ve Çırağan sarayları olmak üzere birçok yapı ve bölge sular altında kalacak.

Prof. Dr. Kurnaz,........

© Turkish Forum


Get it on Google Play