We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Enflasyon hız kesmiyor…

2 0 0
05.10.2021

Çarşı-Pazar yangın yeri. Hemen her ürün pahalı. Bu kadarla da kalsa “iyi” diyeceğiz ama her geçen gün pahalılık devam ediyor. Bu da enflasyonu azdırıyor.

Türkiye’de enflasyon yaz aylarından sonra sonbahar aylarına da yükselerek başladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Eylül ayında ‘‘enflasyon’’ olarak kabul edilen Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) bir önceki aya göre yüzde 1,25 arttığını açıkladı. TÜİK bile artık baskılara dayanamıyor. Her ne kadar enflasyonu düşük göstermeye çalışıyorsa da yine de yükseliş karşısında bir şey yapamıyor.

Böylelikle bir yıllık enflasyon artışı yüzde 19,58 oldu.

Enflasyondaki artış sonrası geçtiğimiz haftayı 8,85’ten kapatan Amerikan Doları/Türk Lirası kuru, bir miktar artış göstererek 8,87 TL’nin üzerine çıktı

2020 yılının Ağustos ayından beri Tüketici Fiyat Endeksi’ni ölçen Enflasyon Araştırma Grubu’nun (ENAG) hesapladığı 12 aylık enflasyonsa TÜİK’in ortaya koyduğu verilerin hayli üzerinde. Görünüyor. Çünkü çarşı-Pazar enflasyonu çok farklı. Eylül ayında bir önceki aya göre enflasyon artışının yüzde 2,89 olduğunu hesaplayan ENAG, son 12 aylık artış oranının ise yüzde 44,70 olarak kaydedildiğini duyurdu.

ENAG’ın verilerine göre Eylül ayında en yüksek artış yüzde 13,45’le giyim ve ayakkabıda görülürken bunu yüzde 9,74’le konut ve yüzde 7,97’yle haberleşme takip........

© Turkish Forum


Get it on Google Play