We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Çiftlik balıkları kurtarıcı oldu…

1 0 0
24.09.2021

Pandeminin ardından Marmara Denizi’nde başlayan müsilajla birlikte deniz ürünlerinin sağlıklı olmayacağı ve tüketilmemesi gerektiği yönünde artan kaygılar çiftlik balıkçılığını gündeme getirdi.

Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de üretimi artan çiftlik balıkları, çevre kirliliğinin had safhaya ulaşmasıyla birlikte balık severler tarafından daha çok tercih edilmeye başlandı. Talebin artması, toplam su ürünleri pazarında çiftlik balıklarının payını da artırdı.

Marmara Denizi’nde ortaya çıkan müsilaj, sağlıklı gıda arayışındaki tüketiciyi deniz ürünlerinden çiftlik ürünlerine kaydırdı. 2000 yılında toplam üretimin yüzde 6’sını karşılayan balık çiftlikleri, geçtiğimiz yıl yüzde 53,6’lık paya ulaştı. Su ürünlerinde üretimin yüzde 6,1 düşüş gösterdiği 2020’de, deniz ürünleri avcılığı üzerinden elde edilen üretim de bir önceki yıla göre yüzde 23,2 azaldı. Antalya, Muğla, Kahramanmaraş ve Afyon’da Türk somonundan sazana kadar birçok tür üretiliyor. İç sularda 25 bin tonla en fazla üretimin yapıldığı Elazığ’da kapasitenin 200 bin tona kadar çıkabileceği belirtiliyor.

Dünya Gazetesi’nden arkadaşlarımız Mehmet Hanifi GÜLEL / Duygu GÖKSU / Fikri CİNOKUR / Ali ESKALEN / Hatice AYDOĞAN ÖZSÖKMEN / Osman ŞİŞKO konu ile ilgili bir derleme yapmışlar. Biz de bu derlemelerden bazı alıntıları sizlerle paylaşıyoruz:

Son 15 yılda Türkiye’de alabalık, çipura ve levrek üretiminde kayda değer bir artış yaşandığını söyleyen Türkiye İhracatçılar Meclisi Su Ürünleri Sektör Konseyi Başkanı Ahmet Tuncay Sagun, “Geçen yıl 785 bin ton toplam üretim gerçekleştirdik. 20 kuluçkahane, 23 yem fabrikası ve 200’den fazla işleme tesisi ile Türkiye, üretiminin 5’te 4’ünü Avrupa’ya ihraç ediyor. Avrupa’da her 3 balıktan 1’i Türk balığı” diye konuştu. Marmara Denizi’nde görülen müsilaj ile gündeme gelen denizlerdeki kirlilik, tüketici tercihlerini çiftlik ürünlerine yönlendirdi.

TİM Su Ürünleri Sektör Konseyi Başkanı ve İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (İSHİB) Başkan Yardımcısı Ahmet Tuncay Sagun’un da görüşü bu yönde. Sagun’a göre yetiştiriciliğin toplam su ürünlerindeki payı giderek artıyor. Sagun, “Su ürünleri üretimindeki bu dönüşüm sadece yetiştiricilik........

© Turkish Forum


Get it on Google Play