We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bir kentin kültür zenginliği müzede sergileniyor…

1 0 0
24.09.2021

Sivas Meydanı’nda bulunan tarihi Valilik binası yeni yerine taşındı. Eski bina ise bir şehir kültürü müzesi haline dönüştürüldü. Kentin tarihi yapısını yansıtan bu müze yerli-yabancı herkesin ilgisini çekiyor.

Anadolu bir kültür merkezi. Ancak, bugüne kadar bu kültür varlıklarımızı hem ortaya çıkaramadık, hem tanıtamadık. Geç de olsa, geleneklerimize, göreneklerimize sahip çıkmaya başlamamız kültür varlıklarımızı ortaya koymamız da önemli bir adımdır.

Kültür zenginliklerimizi detayları ile ortaya koyar, kıymetini bilir ve özellikle yurt dışında iyi bir tanıtımını yapabilirsek, turizmimizin sadece deniz ve kumdan oluşmadığı gerçeğini de sergileyebiliriz.

Bunun yanında yemek kültürümüzü de unutmayalım.

Geçenlerde Sivas Kent Meydanında tarihi Valilik Binası içinde açılan Sivas Şehir Müzesi ile ilgili sosyal medyada bir yazı gözümüze ilişti. İlgi ile okuduk. Anadolu’nun göbeğindeki bir kentin nasıl bir kültür zenginliği taşıdığına da şahit oldu.

Bu güzel anlatımı ve yazıyı sizlerle paylaşıyoruz:

“Sivas kent meydanında, Tarihi Valilik Binası içinde oluşturulan, şehrin kültürüne ışık tutan Sivas Şehir Müzesi ziyaretçilerini ağırlıyor.

Dönemin Sivas Valisi Halil Rıfat Paşa tarafından 1884 yılında yaptırılan binanın ilk iki katı kesme taş, üçüncü katı ise 1913 yılında ahşap olarak inşa edildiği biliniyor. Geçirdiği bir yangın sonucunda üçüncü katı........

© Turkish Forum


Get it on Google Play