We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

“Tedbirleri elden bırakmayalım…”

1 0 0
09.09.2021

Pandemi ile dünyanın her tarafında mücadele sürüyor. Ancak, tüm tedbirlere ve çalışmalara rağmen pandeminin yayılmasının şu ana kadar önüne geçilemedi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, Corona virüsü pandemisine karşı verilen mücadelenin henüz bitmekten çok uzak olduğunu vurguladı. “Hiçbir ülke tedbiri elden bırakmamalıdır” diyerek de tehlikenin boyutunu ortaya koydu.

WHO’nun Nepal’daki Güneydoğu Asya bölgesel toplantısına Roma’dan katılan Tedros, “Bu pandemiyle ilgili deneyimlerimiz bize hiçbir ülkenin tedbiri elden bırakamayacağını gösterdi. Kayıtsızlık virüsün kendisi kadar tehlikeli olabilir. İhtiyatlı olmaya devam etmeliyiz” dedi.

WHO Başkanı, pandemiyle mücadelenin en iyi yolunun ve gelecekte “en büyük farkı” yaratabilecek etkenin tüm ülkelerin eşit olarak faydalanabilecekleri bir çözüm bulmak olduğunun altını çizdi. Söyledikleri özetle şöyle:

“Küresel eşgüdüm için büyük ihtiyaç duyulan temeli sağlayacak pandemi hazırlılığı ve yanıtı üzerinde uluslararası bir anlaşma sağlamanın, gelecek salgın ya da pandemilere daha tutarlı ve eşgüdümlü yanıt vermek için oyunun kurallarını belirlemenin” önemine değinen Tedros, “Aşı dağıtımının ne kadar adaletsiz olduğunu söylememe gerek yok. Hepimiz bu adaletsizlik karşısında hayal kırıklığı içindeyiz. Bir süredir, aşı dağıtımının nüfusunun sadece yüzde 1 ila 2’sini aşılayabilmiş ülkelere odaklanması gerekiyor. Bir daha bu boyutta bir........

© Turkish Forum


Get it on Google Play