We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Antalya Diplomasi Forumu ve Türk Dünyası

1 1 0
02.07.2021

Prof.Dr. Alaeddin Yalçınkaya

Antalya Diplomasi Forumu ve Türk Dünyası

Antalya Diplomasi Formu (ADF), uzun hazırlık ve pandemi ertelemelerinden sonra 18-20 Haziran’da toplandı. Komşu ve bölge ülkeleri ile Türk cumhuriyetlerinden, Afrika’dan devlet başkanları, dışişleri bakanları, bölgesel örgüt temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ile akademisyenler ve öğrencilerin katıldığı forumda 21 panel düzenlendi. Programların yoğunluğundan dolayı genellikle konuşmacılara soru sorma imkanı kalmadı. Bununla beraber üç gün boyunca program aralarında ve diğer etkinliklerde soru sorma, tanışma, kaynaşma imkanı bulundu. Seçilmiş öğrencilerin bakanları, diplomatları kuşatarak cesurâne soruları programa ayrı renk kattı.

Bölgesel ve küresel konular yanında uluslararsı boyutu bulunan iç politik konular da ele alındı. Öncelikle Kafkasya, Orta Asya, Orta Doğu, Afrika ve Balkanlardaki sorunlarla birlikte mesela azınlıkların söz sahibi olduğu bir oturum vardı. Özellikle resmi pozisyondaki konuşmacılar, diplomatik sınırların ötesine pek geçmemeye çalıştıkları halde, moderatörlerin de yeteneği sayesinde ilginç tartışmalar yaşandı.

Son derece önemli bulduğum “Asya’da Bölgesel İşbirliği” başlıklı panelin moderatörü, Nursultan Nazarbayev’in kurucusu olduğu CICA icra direktörü Hayrat Sarıbay (Kairat Sarybay) idi. AGİK/AGİT’in Asya versiyonu olan bu örgüt için kısaca AİGK (Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı) denmektedir. Her ne kadar AGİT kadar aktif olmasa da Nazarbayev’in bu örgütü kurma ve yönetme sürecindeki başarısı, Asya’da bir kısmı çatışma halinde olan devletlerin aynı çatı altında yılda bir kere de olsa toplanabilmesi son derece önemlidir.

Konuşma sırası Ruslan Kazakbaey’e gelince kesinlikle Rusça konuşacağını bekliyordum. Sarıybay’ın, Kırgızistan Dışişleri bakanının adının “Rus”, soyadının “Kazak” ile başlamasına dikkat çeken nazik takdimi, bu coğrafyadaki jeokültürel gerçeği de özetlemekteydi. Tam kulaklık almaya kalkarken Kazakbaev, selamla başlayarak Türkiye Türkçesi konuşma jesti gösterdi. Başta Tacikistan ile yaşanan sorunlar olmak üzere bölgesel konulardaki tespitleri ve önerileri, kardeş cumhuriyetlerin geleceği konusundaki ümitlerimizi güçlendirdi. Kendisine kadar panel yöneticisi dahil herkesin İngilizce konuşmasına karşın Kazakbaev’den sonra Sarıbay da oturumu Türkiye Türkçesi ile yönetmeye başladı, büyük alkış aldı. Hiç Türkçe bilmeyen bu oturumdaki mesela Pakistan Dışişleri Bakanı ne yapacaktı? Bu konuda organizasyon her........

© Turkish Forum


Get it on Google Play