We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Afganistan-Pakistan Sınırındaki IŞİD-Horasan

1 1 0
09.09.2021

Prof.Dr. Alaeddin Yalçınkaya

Afganistan-Pakistan Sınırındaki IŞİD-Horasan

ABD’nin Afganistan’dan çekilme sürecinde adı duyulan IŞİD-Horasan, herkesin merak ettiği bir örgüt haline geldi. Bir sürü de uzmanı ortaya çıktı. Bunun bölge etnik yapısının doğal bir ürünü olduğu, aslında yapının yıllardır mevcut olduğu, Taliban karşıtı örgütleşmenin temelinde Eş’arî-Mâturidî çatışmasınun bulunduğu… Bir kısmı örgütün gerçek kurucularının hazırladığı, bir kısmı kumpasın asıl sahiplerine “bizi de kullanabilirsiniz”cilerin yer aldığı, bir kısmı İslam tarihinin değerlerini daha nasıl çarpıtabileceği hevesinden kaynaklanan hezeyanlar.

Öncelikle bu yazıda IŞİD-Horasan konusunda aydınlatıcı bir açıklama bulunamayacaktır, çünkü ülke ve bölge gerçeklerinden kaynaklanan böyle bir örgüt yoktur. ABD askerleri çekililirken 13 askerinin de öldüğü patlama üzerine dünya IŞİD-Horasan’ı duymuş oldu. Zaten CIA bu örgütün saldırıda bulunacağını önceden haber almış, gerekli uyarılarda bulunmuş! Saldırı gerçekleşince de Pakistan-Afganistan sınırında, örgütün üslerini eliyle koymuş gibi bombalamış!

Belirtmek gerekir ki 11 Eylül patlamalarında olduğu gibi, Pakistan’da ABD nüfuzunu sarsan Ziyaü’l-Hak suikastında kendi büyükelçisini de feda ettiği gibi, Washington’ın gerektiğinde vitrine asker cesetleri koyması, tabutları medyatik törenle karşılaması alışılmış vakalardandır. Önceden planlanmış, istihbaratı alınmış Libya’daki büyükelçisinin katledilmesinin, seçilmesine ramak kala H.Clinton’a fatura edilmesini de hatırlayalım. 13 cesedin faturası da şimdilik bir yerlere konulmuş olabilir.

IŞİD, adını Irak-Şam’dan almakta iken Afganistan-Pakistan sınırında ne arıyor? Horasan diyarı Türkistan coğrafyasının Güneybatı kısmıdır. Afganistan’ın Kuzey ve Batı kısımları (mesela Herat), İran’ın Kuzeydoğu bölgesi (mesela Meşhed, Nişabur) bu coğrafyayı oluşturmaktadır. Amu Derya’nın güney kısımları, Özbekistan ve Türkmenistan’ın Güneyi de Horasan’a dahildir. Türk dünyasını ve Anadolu’yu İslamlaştıran birçoğu seyyid olan evliya, ulemâ, bilginler diyarıdır. Ortaçağın ilim, irfan, zenginlik, refah ve medeniyet merkezlerinin bir kısmı Horasan’dadır. Bugün bölge şehirlerinin çoğu, Ortaçağda kalmış, fakat sefalet, yoksulluk içinde. Caddelerde ağır mazot........

© Turkish Forum


Get it on Google Play