We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Suriyeliler için güvenli bölge ve YPG'ci muhalefet

25 75 32
16.08.2021

Suriyeliler ve Afganlar meselesi şu an Türkiye’de en çok tartışılan konu… Televizyonlardaki tartışma programları, gazete haberleri ve köşe yazıları, sosyal medya paylaşımları, siyasilerin değerlendirmeleri genellikle bu konu üzerine yoğunlaşmış durumdadır.

Suriyeliler ve Afganlar konusu bir mesele mi? Evet mesele…

Bunun çözümünü de elbette hükümet bulacaktır. Bu konu gerçekten toplumsal ve sosyal olarak Türkiye’yi her türlü provokasyona hazır hale getirilmiştir. Bazı mahallelerde Gettolaşan Suriyelilerin ve Afganların başıboşluluğu, dengesizliği birçok adli olaya sebebiyet vermekte, bunun karşılığında toplumsal tepki gösterilmektedir. Ama araya anında provokatörler dadanmaktadır. Altındağ’da yaşananlar buna çok büyük örnek olmuştur. Çünkü provokatörlerin en sevdiği ortam böyle bir ortamdır. Altındağ’da yaşananlar olaylarda 76 kişi gözaltına alınıyor, bunun 38’i sabıkalı çıkıyor. Aynı akşam o olaylar esnasında yaşanan yağma ve hırsızlık olayları da konunun değişik boyutudur. Suriyelilerin evladımız Emirhan Yalçın’ı öldürmesi bir alçaklık olduğu gibi, sözde bu olaya tepki için çıkarılan olaylarda 5-6 yaşlarındaki küçük Suriyeli çocuklara saldırılması da ayrı bir alçaklık olmuştur. Masuma ve mazluma saldırmak Türk’ün karakterinde olan bir davranış değildir. Suriyeliler konusuna bir çözüm bulunması hususunda ilk günden beri dikkat çeken bir köşe yazarıyım. Ama çözüm bu şekilde olmaz. Irkçı duygularla Suriyelilere saldıran varsa, onlar da unutmamalıdır ki, Suriyeliler için ülkemize gelen birçok Türkmen aile vardır. Kaldı ki, mazlumun, masumun ırkı, etnik kökeni de olmaz.

Türkiye, Suriye’de güvenli bölge oluşturduğu yerlere Suriyelileri taşıyarak toplumsal rahatlatmayı gerçekleştirmelidir. Bu süre içinde de Türkiye’nin neresinde olursa olsun vatandaşlarımıza sosyal rahatsızlık veren Suriyeli, Afganlı kim olursa olsun anında sınır dışı edilmelidir.

Ben, bugün Suriye’de güvenli bölge konusuna ve Türkiye’deki tuhaf siyaset duruşuna değinmek istiyorum. Gerçi bu konuya geçtiğimiz hafta değinmiştim. Ama bu konuya yoğunlaşmakta fayda vardır.

Biliyorsunuz ABD Suriye’de bir Kürdistan parçasını oluşturmak için yıllardır her türlü mücadeleyi veriyor. Suriye’ye müdahale edip, iç karışıklık çıkardığı günden bu yana bu konuda hedeflerine uygun ete-kemiğe bürünür bir manzara çıkarmıştır. ABD bu konuya “devlet politikası” olarak bakmaktadır. Yıllardır hangi başkan gelirse gelsin Irak’tan, İran’dan, Suriye’den ve Türkiye’den toprak parçası alıp sözde büyük Kürdistan’ı kurmak ABD’nin Ortadoğu........

© Türkgün


Get it on Google Play