We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Günümüzün Pollyannası İlber Ortaylı!

42 19 103
12.02.2019

İlber Ortaylı’nın MHP ve Tunç Soyer hakkında geçtiğimiz hafta yapmış olduğu açıklamaları başka konular girdiği için değerlendirememiştim. MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli zaten hak ettiği cevabı öyle bir vermişti ki, İlber Ortaylı bir daha bu konuya girememişti.

İlber Ortaylı’nın programdaki konuşmasını tekrar tekrar izledim. İlber Ortaylı’nın tam bir hayal kırıklığı olduğuna karar verdim. Emin olun İlber Ortaylı iki yüz, üç yüz yıl önceki tarihi olayları bilebilir, ama yakın tarihten ve kendi beyin tarihinden haberi yoktur.

Tunç Soyer’e olan aşkını anlatırken kurduğu cümleler ve bugüne kadar kendisine hep saygı ve sevgiyle yaklaşmış MHP’lilere yönelik “MHP’liler takımına tam gülünür” ifadesi aşırı ve aşağılık bir ukalalığı olmuştur.

Tunç Soyer’i tanıyormuş, seviyormuş, İzmir için en uygun adaymış, oy verirmiş…

Nurettin Soyer kaçakçı, beyaz zehir işi yapan bir adam değil, devletin savcısıymış, devletin emriyle bir soruşturmaya girişmişmiş…

Nurettin Soyer ne iş yapacağını oğlu Tunç Soyer’e sormamışmış…

Nurettin Soyer madem oğlu Tunç Soyer’e ne yapacağını sormuyordu da, oğlu niçin “Babamın hukukçuluğuyla gurur duyuyorum” diyebiliyor. O dönemin işkence ve zulümlerini yaşayan MHP’li ve Ülkücüler bizzat bu işkence ve zulümleri Nurettin Soyer’in yönettiğini söylerken İlber Ortaylı kara dönemin aklayıcısı ya da tarihin Pollyannası mıdır?

Koskoca MHP’nin kurucusu Başbuğ Alparslan Türkeş “Savcı Nurettin Soyer sorgulamalarda çok kanuna aykırı davranışlar ortaya koymuştur. Suç işlemiştir. Suçludur. Mamak’ta C-5 adıyla anılan bir işkence barakası kurdurarak sanıklara o barakada işkenceci polisler tarafından işkence yaptırmak suretiyle, kendisini de orada sanıkların ifadesini alarak hazırlık soruşturmasını yürütmüştür. Gözleri bağlı olan sanıkları işkence aletleri içinde işkence yapılırken kendisi orada sorgulamıştır.
Bu durum mahkeme sırasında bazı sanıkların savcıyı sesinden tanımış olmaları neticesinde mahkemede ifade edilmiştir. Bu mahkeme........

© Türkgün