Türkiye’de her yıl beş yılda bir Cumhurbaşkanlığı Seçimi, Milletvekili Genel Seçimi ve Mahalli İdareler Seçimleri yapılır. Dün gerçekleştirilen mahalli idareler seçimlerinde, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan 18 yaş üstü vatandaşlarımız yerel yönetimleri belirlemek amacıyla iradesini yansıtan oylarını kullandılar. Böylece kendisini temsil edecek yöneticilerini belirlediler.

16 Nisan 2017 referandumuyla Türkiye’de yönetimde istikrarın sağlanması için Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kabul edildi. Sistemin yerleşmesi için çok büyük önem taşıyan 24 Haziran 2018 tarihindeki Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimleri, sistemin devamını destekleyen Cumhur İttifakı’nın başarısıyla sonuçlandı. Ardından 31 Mart 2019 yılında Mahalli İdareler seçimi yapıldı. Seçim sonrası Türkiye yaklaşık dört yılını parlamenter sistem ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi tartışmalarıyla enerjisini tüketti. Bu atmosferde gerçekleştirilen 14-28 Mayıs 2023 tarihlerindeki Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimlerinde seçmen vatandaşlarımızın Cumhur İttifakı’na verdiği destek gündemi bir anda değiştirdi. Artık Türkiye’nin gündemi Türk ve Türkiye Yüzyılı oldu.

Dün yapılan Mahalli İdareler Seçimlerinde de hem sistemin tüm kurum ve kurallarıyla yerleşmesi ve Cumhur İttifakı’nın geleceğin mimarı olabilmesi bakımından hem de Türk ve Türkiye Yüzyılı vizyonunun devamı açısından önemliydi.

Dün yapılan Mahalli İdareler Seçimleri demokratik bir olgunluk içinde gerçekleşti. Türk milleti bir kez daha iradesini oldukça yüksek bir katılım oranıyla sandığa yansıttı. Şehirlerimizi yönetme sorumluluğunu üstlenecek olan büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, il genel meclis üyeleri, mahalle ve köy muhtarları belirlendi.

Mahalli İdareler Seçimlerinde Cumhur İttifakı liderleri, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin uyumlu bir şekilde süreci sorunsuz yönetmeleri özellikle Türk demokrasisi bakımından bir kazanım ve Türk ve Türkiye Yüzyılı kızılelma ülküsü bakımından ufuk açıcı ve yol gösterici oldu. İki partinin genel merkez, il, ilçe, belde olmak üzere bütün teşkilatlarında görev alan yönetici ve parti üyelerinin işbirliği ve anlayış içinde, istişare esaslı seçim çalışmalarını gece demeden, gündüz demeden birlikte yürütmeleri Türkiye’nin geleceğinin güvencesi oldu.

Cumhur İttifakının uyum içinde ilke esaslı yürüdüğü yol, Türk milletinin mutluğu, huzuru, refahı ve geleceği için daha yapacağı çok işlerin olduğunu ortaya koydu. Diğer tüm partilerin ikbal ve koltuk kavgalarının ve ayak oyunlarının ortak paydaları olduğu şu günlerde; tek millet, tek vatan, tek bayrak, tek devlet, tek dil ortak paydasında bir araya gelen Cumhur İttifakı Türk milletinin, Türkiye’nin ve Türk Dünyasının yegâne güvencesi olduğu sağduyulu vatandaşlarımız tarafından kabul gördü.

Sonuçlar ne olursa olsun 31 Mart 2024’de huzur, kardeşlik, beka ve milli birlik öne çıkmış, Türkiye kazanmıştır. Vatandaşlarımız demokratik iradesini ortaya koymuştur. Seçim sonuçlarının ülkemize, milletimize, şehirlerimize, mahallelerimize hayırlı olmasını diliyorum.

QOSHE - Demokratik irade - Prof. Dr. Cengiz Şahin
menu_open
Columnists Actual . Favourites . Archive
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Demokratik irade

25 20
02.04.2024

Türkiye’de her yıl beş yılda bir Cumhurbaşkanlığı Seçimi, Milletvekili Genel Seçimi ve Mahalli İdareler Seçimleri yapılır. Dün gerçekleştirilen mahalli idareler seçimlerinde, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan 18 yaş üstü vatandaşlarımız yerel yönetimleri belirlemek amacıyla iradesini yansıtan oylarını kullandılar. Böylece kendisini temsil edecek yöneticilerini belirlediler.

16 Nisan 2017 referandumuyla Türkiye’de yönetimde istikrarın sağlanması için Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kabul edildi. Sistemin yerleşmesi için çok büyük önem taşıyan 24 Haziran 2018 tarihindeki Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimleri, sistemin devamını destekleyen Cumhur İttifakı’nın başarısıyla sonuçlandı. Ardından 31 Mart 2019 yılında Mahalli İdareler seçimi yapıldı. Seçim sonrası Türkiye yaklaşık dört yılını parlamenter sistem ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi tartışmalarıyla enerjisini tüketti. Bu atmosferde gerçekleştirilen 14-28 Mayıs 2023 tarihlerindeki Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimlerinde seçmen........

© Türkgün


Get it on Google Play