We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yalan Haber, Yalan Siyasetle Mücadele

6 18 1
18.08.2021

Yangın, sel, göç ve benzeri, bir kısmı tetiklenmiş birçok olay elbette sosyal medya savaş ordularının üzerinde operasyon çekebileceği konuları oluşturdu. Kötü niyetle ilkesiz siyaset yapanlar kadar, farkındalığı düşük halk kesimleri de olayların alevi ile kötü niyet olmaksızın bu operasyonlara dâhil oldu. Zaten Gezi gibi amaçlı operasyonlarda da böyle olmamış mıydı?

Bundan önceki yazılarımda bu konudaki durumu ve gereksinimleri şu şekilde ifade etmiştim.

Sosyal medya, bir iç kamu diplomasisi aracı olarak bundan önce olmadığı kadar öne çıktı ve çıkmaya da devam edecek.

Sosyal medya mecralarının Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve mahkemelerine muhataplıkları, çevreleyici şekilde sağlanmalıdır.

Devlet kurumlarının bizzat açacakları sayfalar ve hesaplar ile karşı algı yönetimi yapması gerektiği açıktır.

Özellikle “devlet kurumu güveni” ortaya koyabilecek bir “Yalan Haber Teyit Sitesi” kurulmasını oldukça önemli görüyorum. Haberin yayılmaya başladığı andan itibaren en fazla 1 saat içinde gece gündüz fark etmeksizin yalanı ortaya çıkaracak ve doğruyu yaymaya başlayacak bir çalışma sistematiğine göre çalışacak ve bunun gerektirdiği şekilde fonlanacak bu ofis, eminim Türkçe içerikli birçok yalan haberin yayılmasının önüne geçecektir.

Sosyal medya, ötekileştireceğimiz bir olgudan öte, kabullenerek kendimize uygun şekilde içselleştirmemiz ve ülkemiz amaçları doğrultusunda kullanmamız gereken bir alandır. (Yasak değil ehlileştirme)

Medya da topyekûn harbin bir cephesidir. Tüm cephelerde küçük ya da büyük demeden tüm “milli ve şuurlu vatansever”........

© Türkgün


Get it on Google Play