We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Küresel enflasyon dalgasının etkileri kaçınılmaz

4 16 14
29.07.2021

Amerikan Merkezi Bankası FED Haziran ayında %5.4 dolar bazında enflasyon açıklamıştı. FED yetkililerinden gelen açıklamalara göre alışagelene göre bir hayli yüksek olan bu enflasyonun hızlı bir şekilde azalmayacağı görülmekte. Yurtdışı piyasalar bugünlerde enflasyonun geçici mi kalıcı mı olduğunu dahi konuşuyor. Reuters’in yaptığı bir ankete göre ekonomistlerin p’den fazlası küresel enflasyonun geçici olduğunu belirtse de yeni virüs varyantlarının ekonomileri sokacağı zorunluluklar belirsizliğini koruyor. Aynı ankete göre dünya ekonomisinin %6 civarında büyümesi bekleniyor. Bu da güçlü bir büyüme.

FED’in 0.25 seviyesinde tuttuğu faiz oranı ise enflasyonu göğüslemekten uzak görünüyor. Bu durum ister istemez ABD Merkez Bankası’nı faiz artırmaya zorluyor.

Küresel olarak fiyatları etkileyen unsurların en önemlisi tedarik zincirlerindeki sorunlar. Tedarik zincirlerindeki üreticilerde salgın nedeniyle başlayan üretimin dengesizliği devam ediyor. Bu da enflasyonun yukarıda kalmasına destek oluyor.

Bir diğer konu da salgın döneminde insanların hareketsizliği ve ticaretin yavaşlatılması ile mecburen ötelenen tüketim. Salgın biraz gevşeyince birikimli........

© Türkgün


Get it on Google Play