We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kaşıkçı’nın öldürülmesi ve casus yazılımlar

2 12 0
21.07.2021

Daha önce de yazılarımızda bahsettiğimiz İsrailli ajan yazılım firması NSO’nun Pegasus isimli yazılımının hedef aldığı 50 bine yakın telefon numarası olduğu iddia edilen yeni bir liste Pegasus Project isimli 17 medya kuruluşundan 80’den fazla gazetecinin dâhil olduğu bir projeye ulaştırıldı. The Guardian gazetesi başta olmak üzere de haberleştirildi.

Haberlerin Türkiye’yi ilgilendirenlerden en önemlileri noktaları da, İstanbul’daki Suudi Arabistan Büyükelçiliğinde canice katledilen Cemal Kaşıkçı’nın aile çevresinin, Kaşıkçı’nın yakını Yasin Aktay ve cinayeti soruşturan İstanbul Başsavcısı İrfan Fidan’ın da bu yazılım aracılığıyla izlenmesinin denendiğinin belirtilmesi oldu.

Yukarıda bahsettiğim kuruluşların yayınladığı raporlara bakıldığında bu sızan listedeki telefonların dinlenmesi için yazılımı kullanan ülkeler arasında İsrail, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Macaristan, Fas, Hindistan, Kazakistan, Azerbaycan, Bahreyn ve Meksika gibi ülkeler geçiyor. Bu arada bu yazılımın 40 ülkeden müşterileri olduğunu belirtelim, Batı ülkeleri dâhil. Türkiye’deki son kullanıcıları hedefleyen saldırı kumpanyalarını yürüten yazılım sahiplerinin ise Suudi Arabistan, BAE ve İsrail ‘deki NSO müşterileri olduğu........

© Türkgün


Get it on Google Play