We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Rusya, Avrupa'nın enerji dönüşümünü hızlandırıyor

5 6 11
28.04.2022

Herhangi bir krizin ana aktörlerinden biri Rusya olduğunda, akla gelen ilk hususlardan birinin “enerji güvenliği” olması çok doğal. Zira Avrupa gibi sanayi açısından çok gelişmiş olan ve görece kalabalık bir nüfus barındıran Avrupa’nın enerji tedarikçilerinin başında Rusya geliyor. Üstelik Rusya, enerji kaynaklarını sadece ekonomik bir mesele olarak değil siyasi bir araç olarak da gördüğü için Ukrayna krizinin en başından bu yana enerjiye erişim ve enerji güvenliği Avrupa’nın en önemli gündem maddelerinden bir oldu.

Rusya, savaş boyunca Ukrayna’nın en yakın destekçilerine bile enerji kaynağı ihraç ederek, bir yerde savaşın finansmanını esasen Batı’nın yaptığı algısını güçlendirdi. Batılı birçok siyasetçi, Rusya’nın Batıya sattığı enerji sayesinde hazinesini dövizle doldurduğunu ve bu paranın Ukrayna’ya karşı silah olarak geri döndüğünü dile getirdi. Bu kesim, Avrupa’nın en kısa sürede Rusya’ya olan bağımlılıktan kurtulması gerektiğini savunuyor ve bunun için yeni bir stratejiye, yeni politika ve araçlara ihtiyaç olduğunu söylüyordu.

Rusya’nın gaz ve petrol sevkiyatının Avrupa için taşıdığı kritik rol yadsınamaz. Diğer taraftan, Avrupa Birliği’nin Rusya’ya olan ihtiyacını farklı kaynaklar ya da güzergahlar ile en az seviyeye indirmekte kararlı olduğu da inkâr edilemez. Lakin,........

© Türkgün


Get it on Google Play