We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Lozan’dan Atina’ya

5 10 38
26.07.2022

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu belgelerinden biri olan Lozan Barış Antlaşmasının imzalanmasının 99. yıl dönümünü geçtiğimiz gün idrak ettik. Yeni kurulan Türk devletinin sınırlarını tescil ve ilan eden, kapitülasyonları tamamen sona erdiren, yüzyıllardır yaşadıkları Yunanistan’da kalan Türk azınlığının hakları güvenceye alan ve sınırımıza yakın bölgelerdeki Yunan adalarının askersizleşmesini öngören Lozan, hiç şüphe yok ki Türkiye için büyük bir diplomatik başarı. İstiklal Savaşı’nın kazanılması sonucunda Sevr paçavrasının yırtılıp atılması, Lozan’da elde edilen kazanımları mümkün kılan gelişmelerin en önemlisiydi.

Türkiye, bu önemli antlaşmanın gereklerini her zaman yerine getirdi. Ancak, Türk milleti karşısında aldığı ağır mağlubiyeti içine sindiremeyen Yunanistan, ahde vefa göstermekte hep sorunlu bir tavır sergiledi. Lozan’ın 99. yılı sebebiyle yapılan açıklama ve değerlendirmeler de ister istemez Yunanistan’ın Lozan’ın gereklerini yerine getirme konusundaki acziyetlerin tekrar gündeme gelmesine vesile oldu.

Batı Trakya’daki Türk nüfus ile İstanbul, Gökçeada ve Bozcaada’daki Rum Ortodoks nüfus, iki ülke arasındaki zorunlu mübadelenin dışında bırakılmıştı. Halen Yunan sınırı içerisinde yaşayan Türk azınlık, son yıllarda daha da artan şekilde hak ihlallerine maruz kalmaya başladı. Yunanistan’ın Türkiye........

© Türkgün


Get it on Google Play