We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İklim değişikliği literatürüne önemli bir katkı

7 6 1
29.07.2022

Son yıllarda en çok gündeme gelen meselelerin başında kuşkusuz iklim değişikliği/krizi geliyor. Bu konunun acilen tedbirler alınmasını gerekli kılıyor olması, ulusal ve uluslararası düzeyde yeni eylem planlarının hayata geçirilmesine sebep oluyor. İklim değişikliğinin artık bir “kriz” olarak nitelendirilmesi ve BM öncülüğünde küresel seviyede iklim değişikliği ile mücadele alanında ciddi adımların atılması, konu hakkındaki farkındalığın giderek artmasını sağlıyor.

Bazılarının küçümsemeye hatta kimilerinin varlığını dahi inkâr etmeye çalışmasına rağmen, küresel iklim değişikliğinin uzun vadede ciddi sorunlara yol açacağı kesin. Uzmanlar, sanayileşme öncesi döneme göre 2 santigrat derecelik bir sıcaklık artışının, insanoğlu için ağır sonuçlar doğurmaya yeterli olduğunu ortaya koyuyor. Küresel seviyede hissedilecek tahribatın bertaraf edilmesi için küresel seviyede işbirliğinin ve dayanışmanın kaçınılmaz olduğu da bir gerçek. Hiçbir devletin tek başına böyle büyük bir krize sebep olamayacağı gibi, hiçbir devletin tek başına bu sorunla mücadele etmesi de mümkün değil.

Giderek ağırlaşan şartlar ve riskler, bu alandaki literatürün de hızla genişlemesine vesile oluyor. Uluslararası örgütler, ulusal hükümetler ve sivil toplum kuruluşları, iklim........

© Türkgün


Get it on Google Play