We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ABD-Avrupa hattında çatlak büyüyor

6 6 18
23.09.2021

ABD’nin, Avustralya ve Birleşik Krallık’la üçlü güvenlik paktına imza atması Çin’i olduğu kadar Avrupa’yı da rahatsız etti. Fransa başta olmak üzere AB ülkeleri, ABD’nin Pasifik’te Çin’i çevreleme politikasının bir ürünü olarak imzaladığı pakt hakkında ağır eleştiriler getirmeye devam ediyor.

Paktın yürürlüğe girmesini gerekçe gösteren Avustralya’nın Fransa ile anlaşmaya varılan 66 milyar dolar tutarındaki askerî teknoloji ihalesini iptal etmesi, Fransa için ciddi bir kayıp oldu. Dolayısıyla Fransa’nın bu işten rahatsızlık duymasının önemli bir ekonomik gerekçesi var. Ancak, paktı eleştiren diğer ülkelerin derdi biraz daha farklı.

Fransa açısından bakıldığında, Paris’in kaybının sadece ekonomik olmadığını da söylemek gerek. Fransa, askerî teknoloji ihraç eden ve müttefiklerini savunmagüvenlik alanında destekleyen bir ülke olduğu imajında da ciddi bir kayıp yaşadı.

Avustralya’nın, ABD-İngiliz teknolojisini Fransız teknolojisine yeğlemesi, Fransa’nın itibarını hiç şüphe yok ki sarsacak bir gelişme oldu. Fransa, Asya- Pasifik’te görünürlüğünü artırmak için yeni arayışlara girmek ihtiyacı da hissetmiş olacak ki Macron, Hindistan Başbakanı Mondi ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Avustralya’dan uzaklaşmak zorunda kalan Hindistan ile yakınlaşarak bu boşluğu doldurmaya........

© Türkgün


Get it on Google Play