We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İran-İsrail arasında suikast oyunları

4 7 1
27.05.2022

İran Devrim Muhafızları'na yönelik sınır ötesi suikastların başlıca faillerinden ve İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücüne bağlı operasyonel birimin komutanı, Albay Hassan Sayad Khodaei, 22 Mayıs 2022 tarihi Pazar günü Tahran'ın merkezinde beş kurşunla vurularak öldürüldü. Olayın ardından İsrail medyası, Sayad Hodaei'nin, Kasım Süleymani’nin Suriye görevlerindeki kıdemli yardımcısı olduğunu ilan ederek, İran Devrim Muhafızları'nın yurtdışındaki suikastları ile İsraillilere ve Yahudilere yönelik sabotaj operasyonlarındaki rolünü ve planını ifşa etti.

İsrail'in üst düzey istihbarat muhabiri Yossi Melman'a göre, öldürülen İran Devrim Muhafızları subayı, Afrika, Türkiye, Latin Amerika ve Kıbrıs'taki Yahudi hedeflerine yönelik "terörist operasyonların" komutanıydı. İsrail haber sitesi Ynet, İsrail'in dış istihbarat servisi Mossad'ın, daha önce tüm bu sabotaj girişimlerini engellediğini yazdı.

Ayrıca, İsrail televizyon kanalları, İstanbul'daki İsrail Konsolosuna suikast düzenlemek için "Mansur Rasouli" adlı şahsı görevlendiren kişinin de Sayad Khodaei olduğunu bildirdi. Mansour Rasouli Hashemabad, İran Kürtlerinden bir isimdir.

Mossad........

© Türkgün


Get it on Google Play