We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Cumhurbaşkanı Tokayev’in Ankara ziyareti, Türkiye-Kazakistan arasında yeni bir dönemin habercisi mi?

6 7 6
13.05.2022

Türkiye Cumhuriyeti ve Kazakistan’ın ortak tarih ve köklü kardeşlik sloganıyla geliştirdiği ilişkiler, Nazarbayev sonrası Kazakistan’ın temel politikalarından olmaya devam ediyor. Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, göreve gelmesinin ardından Türkiye’ye ilk resmi ziyaretini gerçekleştirdi. Ayrıca bu ziyaret, Kazakistan’ın Ocak 2022’de yaşadığı siyasi krizin ardından da bir ilki teşkil ediyor. Türkiye Cumhuriyeti, bağımsız Kazakistan’ın yaşadığı en büyük siyasi gerilimlerden birisi olan “ocak trajedisi” karşısında Kazakistan’ın meşru yönetimini destekleyen ilk ülkeydi. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ocak olaylarından Kazakistan’ın güçlü bir şekilde çıkması için desteklerini bildirmiş ve bir dizi açıklama yapmıştı.

Son olarak, 24 Şubat’ta Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye-Kazakistan Ortak Stratejik Planlama Grubu Toplantısı’na katılmak için Nur Sultan’ı ziyaret etmişti. 3 Mart’ta ise Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye-Kazakistan Karma Ekonomik Komisyonunun toplantısı için Kazakistan’daydı. Türkiye ve Kazakistan yetkilileri, ikili ilişkileri geliştirecek olan bu yoğun diplomasi trafiğine önümüzdeki dönemde de hız verecektir.

Yukarıda bahsettiğimiz ocak olaylarının ardından Kazakistan’daki siyasi düzenin yeniden tesisi ve özellikle Ukrayna-Rusya savaşı çerçevesinde bölgesel dinamiklerin bu tür bir hassas dengede olması göz önüne alındığında, Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev’in Türkiye ziyareti hayli önem arz ediyor.

Türkiye ve Kazakistan ilişkileri,........

© Türkgün


Get it on Google Play