We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

PKK’nın aile fotoğrafında yer arayanlar

8 13 0
22.09.2021

Türkiye'de İslamcılar, liberaller, Marksistler, sosyal demokratlar ve Atatürkçü geçinenler dönem dönem Kürtçülük bayrağının altında toplanmıştır. İslamcılar, Kemalizm’in pratiklerine karşı ümmet idealinin pekiştirilmesine adanmışlardır. Marksistler, Kızıl Devrim’in meşalesini etnik bir isyanla harlayarak sosyalist ihtilali kestirme yollardan sağlamayı isterler. Liberaller, özgürleşim boyası altında, ulus-devlete savaş açan küresel kapitalizmin sadık hizmetkârlarıdır.

Aktüel Kürtçülük, HDP ve ona müzahir siyasi spektrumun tentesi altındadır. Kürtçülerin iddiası, Türkiye’de Kürt sorunu çözülmeden toplumsal ittifakın sağlanamayacağı üzerinedir. Bu tez baştan marazlıdır. Önce özerklik sonra müstakil devlet şiarını benimsemiş bir yapının -2011 yılındaki DTK’da demokratik özerklik ilan etmişlerditoplumsal bir ittifaka katkı sunması akıl ve gerçek dışıdır.

HDP, Kürdistan emellerinin tutsağıdır. Ülkenin bir adım ilerlemesi Kürtçülüğün gerilemesi demektir. Türkiye’nin güçlenmesini istemeleri, varoluş sebeplerinin ve planlarının temelden reddi olacaktır. HDP’nin demokrasi, çevrecilik, insan hakları bağlamındaki retoriği, bir çeşit sahne söylemidir. Demokrasi, insan hakları, fırsat eşitliği Kürtçüler nezdinde hedefe giden yolun tali araçlarıdır.

PKK yıllardan bu yana, Doğu ve Güneydoğu’nun “mahrum bırakılmış bölge” imajını güçlendirmek için cinayet işlemekte, adam kaçırmakta, şantiye basmakta, HDP ise ortaya çıkan algıyı “Bölge devlet tarafından geri bırakıldı” herzesiyle pekiştirmektedir. HDP’li Remziye Tosun’a, Doğu’daki koronavirüs vaka artışını “Hükümet istiyor ki Kürt halkı........

© Türkgün


Get it on Google Play