We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Hakiki solun hazin sonu!

12 13 2
18.10.2021

Zülfü Livaneli nezdinde PKK’lı Demirtaş, edebiyatımızın usta kalemiymiş… Selahattin Demirtaş’ın cezaevinde kaleme aldığı kitabı sosyal medya hesabından paylaşırken böyle yazıyor.

Livaneli, Temmuz ayında verdiği bir röportajda da, Deniz Baykal’ı sahte solculukla, bir dönem cezaevinde olan Erdoğan’a siyaset yolunu açmakla suçluyor ve Baykal için “Alevi ve Kürtleri sevmeyen tipik bir Sünni, sağcı, Ankara politikacısı” diyordu.

Aynı röportajda benzer sözleri Ecevit için de kullanmıştı. O’nun da “Devletin kuruluş ideolojisine uygun Türkçü-laik kesimlerin temsilcisi” olduğunu, suçlayıcı bir üslupla ifade ediyordu. Bu arada Kılıçdaroğlu CHP’sini de yere göğe sığdıramıyordu.

Livaneli’den 1 hafta sonra Soner Yalçın “Tanımadığınız Baykal” adlı bir yazı kaleme aldı. O da, genel hatlarıyla Livaneli gibi, Baykal’ı ve Ecevit’i ABD’nin Soğuk Savaş döneminde Türkiye gibi ülkelerde hızla kitleselleşen solun karşısına “sosyal demokrasi” adıyla çıkardığı figürler olarak nitelendirdi.

Ecevit ve Baykal’ın Türkiye Marksizmi’ni dizginlemek için yaratılan sosyal demokrat figürler olup olmadığı solun kendi ideolojik tartışması olabilir. Fakat Avrupa’da Kautsky ve Bernstein önderliğinde başlayan Sosyal Demokrasi geleneği zaten açık........

© Türkgün


Get it on Google Play