We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türkiye, ABD’nin stratejisinin neresinde?

26 11 9
06.03.2021

6 Mart 2021 Cumartesi

ABD Başkanı Biden, yeni ‘Ulusal Güvenlik Stratejisi’ni açıkladı.

24 sayfadan oluşan ‘Amerika’nın Avantajlarını Yenilemek’ başlıklı ‘Strateji Belgesi’ Biden’ın önümüzdeki 4 yıl başkanlık döneminde ulusal güvenlik stratejisini ortaya koymak açısından önem taşıyor.

Biden belgenin girişinde ‘Amerika’nın çıkarlarını ilerletme ve evrensel değerleri güçlendirmede ancak yakın müttefik ve ortaklarımızla çalışarak ve ulusal gücümüzün kalıcı kaynaklarını yenileyerek başarılı olabiliriz. Bu da en temel avantajımızın yani demokrasinin yeniden canlandırılması ile başlar’ diyor.

Biden, ‘Dünyamızın gelecekteki yönü konusunda tarihi ve temel bir tartışmanın ortasında olduğumuzu düşünüyorum. Karşı karşıya olduğumuz zorluklara bakınca ‘otokrasinin’ en iyi yol olduğunu savunanlar var. Bir de değişen dünyanın zorluklarını karşılamada demokrasinin önemli olduğunu anlayanlar var. Ben özgürlük, refah, barış ve onurun anahtarının demokraside olduğuna inanıyorum’ diye devam ediyor.

ABD başkanına göre, dünya bir dönüm noktasında, küresel dinamikler değişti ve yeni krizler dikkat çekiyor. Biden, diplomasinin ilk çözüm aracı olacağını ancak ‘ABD’nin hayati önem taşıyan ulusal çıkarlarını savunmak için gerektiğinde güç........

© Tele1


Get it on Google Play