We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Doğu Akdeniz’de “bir malin”

75 4 14
22.03.2019

“Dünyada en büyük doğalgaz ve petrol rezervlerine sahip olan alanlardan birisi de Doğu Akdeniz bölgesidir. Yüz kilometrekarelik alanda yaklaşık on trilyon metreküp doğalgaz bulunduğu tahmin edilmektedir.”

31 Ağustos 2015 yılında İtalyan enerji devi ENİ’nin bu açıklamasının ardından Doğu Akdeniz’e önce Amerikan firmaları çöküyor, sonra da Akdenize’e kıyısı bulunan ülkeler.

2017 Aralık ayında ENİ “Doğu Akdeniz’de gaz ürettik” derken, onun hemen ardından 2018 Mart ayında bir Amerikan petrol şirketi “Güney Kıbrıs açıklarında doğalgaz ürettiğini” ilan ediyor.

Ardından Amerika’nın başını çektiği “ülkeler arası ittifaklar” kurulmaya başlıyor. Mısır, İsrail, Güney Kıbrıs, Yunanistan, hatta İtalya, Ürdün ve Filistin’in katılımıyla.

Türkiye o ittifakların hiç birinde yok, sürekli dışlanıyor.

Alanlar ilan ediliyor

Şurası kesin ki, Doğu Akdeniz’de petrol ve doğalgaz var, hem de ciddi miktarlarda var. Çünkü, orada her sondaj yapan mutlaka bir rezerve ulaşıyor.

Bunun sonucunda:

İsrail: Tamar ve Leviathan adını verdiği iki alanda sondaj yapıyor.

Mısır: Zohr adındaki alanda sondaj yapıyor.

Güney Kıbrıs: Afrodit bölgesinde sondaj yapıyor.

Ve her üçünde de, doğalgaz bulunuyor.

İttifaklar

Doğu Akdeniz’deki doğalgaz ve petrolü çıkarmak amacıyla bölge ülkelerinin kendi aralarında kurduğu ilk büyük toplantı, çok değil, iki ay önce Mısır’ın girişimiyle 14 Ocak 2019’da Kahire’de gerçekleşiyor.

Yunanistan, İsrail, Güney Kıbrıs (Kıbrıs Rum Cumhuriyeti), İtalya, Ürdün, Filistin’in katılımıyla “Doğu Akdeniz Gaz Forumu” kuruluyor. Daha sonra İsrail aynı blokta yer alıyor.

Sondaj çalışmaları, fiilen........

© T24