We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kilyos'ta bir atölye | Cihangir'in ünsüz ünlüleri | "Muhalif" medya hareketlendi

25 21 1
24.09.2021

Diğer

24 Eylül 2021

***

Pandeminin başından beri İstanbul dışına ilk çıkışımı, jeepe benzemeyen bir jeeple gerçekleştirdim. Az ünlü gazeteciler Gökçer Tahincioğlu ve Banu Tuna, beni Cihangir Caddesi'nden alarak Kilyos'taki haber atölyesine taşıdılar.

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği'nin (MLSA) düzenlediği haber atölyesine gittik. Çoğu işsiz, on beş genç gazeteci (çoğu kendisini "freelance ve telifli" olarak tanıtıyor) ilk kez benimle karşılaşma şansı elde ettiler. Gözüme çarpan ilk güzel şey, kadın ve erkek gazeteci oranının yarı yarıya olmasıydı.

Tekirdağ'dan Diyarbakır'a, oradan İstanbul'a, her milletten genç gazeteci. Benim dışımdaki ünsüz ya da az ünlü gazeteciler yok yargı haberciliği, yok veri haberciliği, yok etik derken ben tabii ki haber yazma teknikleri anlattım. Aslında her zaman söylediğim gibi, magazin isimsiz olmaz, onun için ders veren gazetecileri hızlıca bir sıralayayım: Gökçer Tahincioğlu, Banu Tuna, Sedat Yılmaz, Elif İnce ve Caner Eler.

Burada Caner Eler'e özel birkaç satır yazacağım. Uğur Vardan, Burak Kuru, Bağış Erten, Eray Özer gibi spor yazarlarını da tanırım ama Caner Eler onların hepsinden daha entelektüel çıktı. Zaten şu anda genel yayın yönetmenliğini yaptığı derginin adı, "Sokrates". Hemen parayı bastırıp bir tane aldım ve gerçekten beğendim.

Bir son not da, katılan genç gazeteciler üzerine olsun: Çok büyük çoğunluğu sigortasız çalıştırılıyor. Kadrosu olan çok azı ise asgari ücrete talim ediyor.

Cihangir'de en çok duyacağınız iki cümle, "Sizi bir yerden hatırlıyorum" ya da "İsminizi duymuştum". Birincisi, genellikle, genç dizi oyuncularına, ikincisi ise yazar çizer tayfasına. İşte ben de bu durumu geçen hafta arka arkaya iki günde HomeRoom'da yaşadım.

Kulağıma tanıdık isimler geldi. "Alper, Yavuz..." gibi. Derhal bulaştım ve bingo. İkisi de yazarmış. Alper Canıgüz ve Yavuz Ekinci. Biri İstanbullu, biri Batmanlı. Biri Boğaziçi, diğeri Dicle Üniversitesi'nden. Derhal onları çok tanıyor ve biliyor havasına girdim.

Kapağında bir kara kedinin olduğu Gizli Ajans kitabını beğendiğini söyleyince Canıgüz, döküldü; Dubrovnik'e gitmiş ve yakın zaman önce Alfa Yayınları'na transfer olmuş. Kürtçe ve Türkçe kitaplarını takdir ettiğimi söyleyince de Yavuz Ekinci'nin takdirini kazandım. Bana hemen bir magazin haberi verdi. Ay Yapım'a İtalyan ressam........

© T24


Get it on Google Play