We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Haydi "duayenler" sokağa | Artı 1 TV'nin gizemi | Ben ithalat müdürüyken

33 8 0
02.07.2021

Diğer

02 Temmuz 2021

Fanlarım ve okurlarımdan eleştiriler geliyor. "Ona buna bulaşıyorsun da peki sen ne yapıyorsun Gonzo Tuğrul?" Çok şey ama övünmemek için Gonzo'luğuma rağmen kendimi fazla karıştırmamaya çalışıyorum.

Fakat bu hafta evrensel ilkelere bağlı, dürüst ve araştırmacı damarım kabardı, biraz egomu okşayayım izninizle. Bakın son bir haftada neler yaptım...

Geçen hafta katıldığım ilk "eylem", Demokrasi için Birlik Grubu'nun konferansıydı. İBB'nin de işbilmezliğiyle tahsis ettiği bina, sanki "konferansa kimse katılmasın" niyetini taşıyordu. Ben ve birlikte gittiğim solcu Mülkiyeli arkadaşım (isminin kullanılmasını istemiyor) gidişte ve dönüşte üç beş kez telef olma tehlikesi atlattık.

Genç insan sayısının fazla olması umut vericiydi ama salon yarı yarıya boştu. Konuşmacılar da basılan kitaptaki metinleri okuyunca, doğrusu epey sıkıcı anlar yaşadık. Belki benim hafifliğim ama demokrasi deyince benim aklıma hep "şenlik" gelir.

LGBTİ Onur Yürüyüşü öncesi Cihangir kaldırımlarında yazar Vivet Kanetti ve doktor-yazar Ayşegül Tözeren'le buluştuk. Bana pahalı vitaminler getirmişler. Daha sonra yazar Seray Şahiner'in de katılmasıyla, Türk edebiyatında kimler varsa, dörtlü olarak hepsini bir elden geçirdik. Yok yok, bazılarını yere göğe sığdıramadık merak etmeyin. Ama gün iyi bitmedi.

Onur Yürüyüşü'ne katılanların üzerine sıkılan gazdan herkes nasibini aldı. AFP foto muhabiri Bülent Kılıç'ın boğazına basılan Mis Sokak kadar olmasa bile, Akarsu Caddesi'nden Upper Cihangir'e her sokak gazdan ve korku ikliminden nasibini aldı. Tabii ben, gazlar başlar başlamaz kendimi evime attım.

Meslektaşım Şengün Kılıç'la İstanbul Valiliği önündeki basın özgürlüğü protestosuna katılmak için bindiğimiz taksi, Cihangir'den Cağaloğlu'na neredeyse bir saatte gidebildi. Fakat yetişebildik.

100-150 kişilik katılımcının çoğu, Onur Yürüyüşü'ndeki gibi, kadınlardı. Gençlerle birlikte protesto etmek çok hoşuma gitti.

Gözlerim gençlere daha iyi çemkirmek için 65 gazeteci aradı ama vallahi de görmedim, billahi de görmedim. Ertuğrul........

© T24


Get it on Google Play