We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Jimy Page, Led Zeppelin ve sonrası

26 5 7
18.01.2019

Tüm zamanların en iyi rock gitaristleri sıralamasında ön sıralarda yer verilen Page, 1960’larda stüdyo gitaristliğinden, Yardbirds ve Led Zeppelin’e uzanan uzun bir öyküsü var. Müzik yaşamında Zeppelin sonrasında bir durgunluk dönemi yaşadı. Led Zeppelin’in davulcusu Bonzo’nun beklenmedik ani ölümü, Page’i çok sarsmıştı. Müzik çevreleri Bonzo’nun kaybından sonra kimin davulcu olarak gruba katılacağını merakla beklerken bir açıklama yapıldı. Tahminler yürütülen ismin açıklanacağı beklenirken Page, arkamıza dönüp baktığımızda sevgili arkadaşımızı göremeyeceğiz gerçeği nedeniyle Led Zeppelin olarak devam edemeyeceğimizi anladık, açıklamasını yaptı. Akabinde de grubun 1970’lerdeki başarısı sayesinde yapılan milyonlarca dolarlık plak ve turne anlaşmalarını iptal etti. Bu kararda bir diğer etken de aralarındaki sihirli kimyanın sönme tahminiydi.

Kuvvetli vuruşlarıyla Bonzo hem Page’in gitar çalış tarzıyla hem de bası çalan John Paul Jones ile mükemmel bir eşgüdüm oluşturabiliyorlardı. Ortak üretilen sound idi Led Zeppelin müziğini özgün kılan. Yani yetkin müzisyenlerin mekanik profesyonelliğiyle değil.

Led Zeppelin büyük bir rock grubuydu. Page de büyük bir rock gitaristiydi. Bir enstonasyon dehasıydı. Hiç vokal yapmadı, şarkı söylemedi.

Grup üyeleri aynı zamanda çok iyi arkadaşlardı. Birbirlerini kardeş gibi seviyorlardı. Robert Plant ‘ın oğlunun ölümünde olsun, geçirdiği ağır trafik kazasında tekerlekli sandalyede geçirdiği dönemde olsun bu kardeşçe sevgi dayanışmaya dönüştü ve Plant’in ayağa kalkmasında, müziğe dönmesinde büyük rol oynadı. Bu sevgiydi Bonzo’nun ölümü sonrası yola grup olarak devam etmeme kararı aldıran.

Zeppelin’de de Rolling Stones (Mick Jagger & Keith Richards) gibi, Beatles (John Lennon & Paul Mccartney) gibi Pink Floyd........

© T24