We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Füsun Onur: Evvel Zaman İçinde…

6 0 0
25.04.2022

Diğer

Konuk Yazar

25 Nisan 2022

Füsun Onur, küratörlüğünü Bige Örer’in yaptığı bu seneki Venedik Bienali Türk pavyonunda kedilerle farelerin elele verip İstanbul-Venedik arasında dünyayı kurtarmalarına dair bir masal anlatıyor. Tesadüf, Venedik Bienali de tematik adını ressam Leonora Carrington’un yazdığı bir masal kitabından alıyor bu sene: ‘Düşlerin Sütü’.

Bu başlık boşuna seçilmiş değil. Küratör Cecilia Alemani’nin bu yılki bienalde özellikle yeniden hatırlamamızı istediği sürrealist, fütürist, Bauhaus üyesi ve diğeri sanatçı kadınlar var; Carrington’dan başka Dorothea Tanning, Hannah Höch, Leonor Fini, Meret Oppenheim, Claude Cahun, Miryam Cahn, Unica Zürn, Mina Loy ve onlarca unutulmuş, geç keşfedilmiş, göz ardı edilmiş ya da fazlasıyla irkiltici bulunmuş sanatçı kadın. Konu tam da bu fikir etrafında dönüyor. Bu durum bu sene Türkiye pavyonuna seçilen Füsun Onur’la da o kadar ilginç bir biçimde örtüşüyor ki, durum amaçlanmış değilse - ki bildiğimiz kadarıyla değil - bir çeşit tevafuk ya da ‘uzayda çakışma’ durumu var sanılabilir.

Füsun Onur’un da zamanının ötesinde bir sanatçı olduğu, yaptığı şeyleri yaptığı gibi yapmaktaki kararlılığını, uzun yıllar sonra yeniden keşfini vb. son zamanlarda sıkça söyledik sanıyorum. Ama onun Venedik bienalinde gördüğümüz işini, üstelik işin adını bir sanatçı kadın tarafından yazılmış masal kitabından alan bir bienalde yer aldığını düşünürken bütün bunları yeniden hatırlamak da yerinde olabilir.

Füsun Onur’un Evvel Zaman İçinde…........

© T24


Get it on Google Play