We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

90 yaşındaki Godard acaba Müslüman mı oldu?

59 2 6
17.01.2019


İMGELER VE SÖZCÜKLER
X X X
(Le Livre d’Image/ The Image Book)

Yönetim ve senaryo: Jean-Luc Godard
Oyuncular: Jean-Luc Godard, Dimitri Basil, Buster Keaton

Fransız filmi

Bu hafta harika filmlerle dolu. Onun için bugünden eleştilerimi vermeye başlıyorum.

Jean-Luc Godard. 1930 doğumlu olduğuna göre bugün 90 yaşının eşiğine gelmiş bir efsane sinemacı. 1960 yılında A Bout de Souffle- Serseri Aşıklar filmini sunduğunda yeni başlayan Nouvelle Vague- Yeni Dalga adlı Fransız sinema devriminin belki en çarpıcı ve yenileyici filmini yaratan ve adı o akımla özdeşleşen bir sinema ikonu.

Godard hep bıkmadan çalıştı. Her bir filmiyle farklı bir şeyler yapmayı denerken, bir ölçüde popülerliği de ihmal etmedi. Brigitte Bardot’dan Anna Karina’ya, Michel Piccoli’den Eddie Constantine’e, Marina Vlady’den Michele Mercier’ye, Jean-Paul Belmondo’dan Yves Montand’a, Jane Fonda’dan Woody Allen’e, İsabelle Huppert’den Laurent Terzieff’e, en ünlü starlarla da çalışmayı ve en azından üç kuşak boyunca hemen her filmine ilgi çekmeyi başardı.

Ama 90’lardan itibaren bu ışıltı biraz söner gibi oldu. Kısa filmler, TV dizileri, belgeseller, politik manifestolar. Ve kitleye seslenen hemen hiçbir çabanın gözükmediği, entelektüel, didaktik ve alabildiğine deneysel bir uzun dönem.

Son Cannes festivalinde ilgi gören bu yeni........

© T24