Voimankäyttöä opettavan poliisin pahoinpitelysyytteiden käsittely jatkuu hovioikeudessa |
Poliisin pahoinpitelysyyte hoviin
Poliisin epäillään lyöneen käsiraudoissa ollutta miestä Raumalla. Satakunnan käräjäoikeus vapautti poliisin, mutta Vaasan hovioikeus myönsi syyttäjälle jatkokäsittelyluvan.
Vaasan hovioikeus myönsi 2. kesäkuuta jatkokäsittelyluvan tapauksessa, jossa 37-vuotiasta poliisimiestä epäillään pahoinpitelystä.
Syyttäjän mukaan poliisi löi 32-vuotiasta miestä nyrkillä kasvoihin. Lyöntihetkellä pidätettyä miestä oli siirretty poliisiauton takatilaan ja tämän kädet ja jalat oli sidottu.
Suomen Kuvalehti uutisoi tapauksesta helmikuussa 2026.
Tammikuussa 2026 Satakunnan käräjäoikeus arvioi samaa tapausta myös toisesta näkökulmasta. Silloin oikeus tuomitsi pahoinpitelyn uhriksi epäillyn 32-vuotiaan viiden kuukauden ehdolliseen vankeuteen virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta.
Oikeus katsoi miehen yrittäneen lyödä yhtä poliiseista, jotka olivat olleet kiinniottamassa häntä. Kyseessä oli eri poliisi kuin syytettynä oleva 37-vuotias.
Poliisin joutuminen syytteeseen on harvinaista. Apulaispoliisipäällikkö Maria Hoikkala kertoi SK:lle helmikuussa, että Lounais-Suomen poliisilaitoksen henkilökuntaan kohdistuvia rikosilmoituksia kirjataan vuosittain 100–150. Vain muutama ilmoitus johtaa syytteen nostamiseen.
Satakunnan käräjäoikeus katsoi tammikuussa 2026, että lyömisestä jää varteenotettava epäily ja hylkäsi poliisimiehen saamat syytteet. Valtakunnansyyttäjän toimiston poliisirikosyksikön erikoissyyttäjä Jonna Ryynänen haki jatkokäsittelylupaa Vaasan hovioikeudesta ja sai sen.
”Olen tyytyväinen, että asia sai jatkokäsittelyluvan. Kyse on kuitenkin tärkeästä kysymyksestä. Kertomukset eriävät ja olisi hyvä päästä kohti totuutta”, Ryynänen kommentoi päätöstä puhelimessa SK:lle.
Oikeusprosesseihin johtanut vyyhti tapahtui 13. elokuuta 2022 Raumalla.
32-vuotias mies meni päihtyneenä hänelle tutun naisen kotiin.........