Eveliina Heinäluoma todisti jälleen kerran sen, ettei ahneus katso jäsenkirjaa |
Eveliina Heinäluoma todisti jälleen kerran, että ahneus ei katso jäsenkirjaa, kirjoittaa Leena Sharma.
Helsingin kaupunginvaltuuston puheenjohtaja, kansanedustaja Eveliina Heinäluoma (sd) osoitti jälleen kerran todeksi, että ahneus ei katso jäsenkirjaa. Ylen selvityksessä paljastui, että Heinäluoma on hamstrannut itselleen kolme hitas-asuntoa.
Hintasäännellyt hitas-asunnot on tarkoitettu keskituloisille helsinkiläisille kodeiksi, ei sijoitusasunnoiksi, mutta miten sen nyt menikään: älä tee niin kuin minä teen vaan niin kuin minä sanon.
Viime kuntavaaleissa Sdp:n pormestariehdokas Heinäluoma kampanjoi ”historiallisella asuntoinvestointiohjelmalla”. Äänestäjät eivät ehkä tajunneet, että Heinäluoma halusi investoida omaan varallisuuteensa.
Kuntavaalien ääniharava tullaan tästedes tuntemaan lempinimellä Hitas-Heinäluoma. Siinä on hyvä slogan myös seuraaviin eduskuntavaaleihin, sillä oman kaksinaamaisuuden voi politiikassa kanavoida voimavaraksi.
Hitas-Heinäluoman kannattaa ottaa mallia Kanki-Kaikkosesta.
Antti........