OpenAI ja Anthropic vaativat toiminnalleen sääntelyä – kyseessä tuskin on juoni
Tekoälyn kehittäjät haluavat, että joku rajoittaisi heidän työtään.
Heinäkuussa julkaistiin vetoomus, jonka oli allekirjoittanut lähes 1 400 työntekijää tekoälyä eli AI:ta rakentavista yhtiöistä. He vaativat tekoälyn kehittämisen jarruttamista.
AI-kehityksen hidastamisen kannalla ovat myös maailman toistaiseksi ainoat tekoälytutkimuksesta Nobel-palkinnon saaneet tiedemiehet, Jeffrey Hinton ja Demis Hassabis.
Jopa kolmen hyvin pitkällä tekoälykehityksessä olevan amerikkalaisyhtiön, OpenAI:n, Athropicin ja xAI:n, johtajat ovat syyskuun aikana ilmoittaneet toivovansa, että alan huimaa kehitystahtia hidastettaisiin.
Syyskuun lopussa YK:n yleiskokouksessa presidentti Alexander Stubb ja Norjan pääministeri Jonas Gahr Støre julkistivat vetoomuksen, jolla pyritään varmistamaan, että ”kaikkein kehittyneimmät tekoälymallit pysyvät ihmiskunnan hallinnassa”.
Vetoomuksissa vaaditaan yhdessä sovittuja käytäntöjä tekoälykehityksen valvonnalle sekä riippumattomia valvojia, jotka arvioivat uusien mallien kehitystä. Erityisen vaarallisena ja hankalasti valvottavana pidetään sitä, että tekoäly kehittää uusia tekoälymalleja. Sitä tapahtuu jo nyt.
Kehityksen hidastaminen antaisi aikaa uusien tekoälymallien nykyistä perusteellisempaan turvallisuustestaukseen. Kilpailun kiristyessä uuden mallin testaamiseen käytettävä aikana on lyhentynyt kuukausista viikkoihin tai lyhimmillään päiviin.
Suorastaan historiallista on, että kaksi kaikkein kehittyneimpiä tekoälymalleja myyvää yritystä, OpenAI ja Anthropic, toivoo, että joku rajoittaisi niiden toimintaa.
Yhtiöt kilpailevat keskenään verisesti. Tekoälyalalla parhaan mallin kehittänyt yhtiö houkuttelee eniten maksavia asiakkaita ja voi laskuttaa malliensa käytöstä korkeimman hinnan. OpenAI ja Anthropic ovatkin pyrkineet julkaisemaan tekoälymalleistaan mahdollisimman nopeasti aina vain tehokkaampia versioita.
Molemmat yhtiöt suunnittelevat pörssilistautumista. Anthropicin hinnan on arvioitu nousevan yli kahteen biljoonaan ja OpenAI:n yli biljoonaan dollariin.
Akuankkamaiselta mielikuvitussummalta kuulostava biljoona on 1 000 000 000 000 eli miljoona miljoonaa dollaria.
OpenAI ilmoitti syyskuussa lykkäävänsä listautumista osin tekoälykehityksen turvallisuuteen liittyvien kysymysten takia. Anthropic aikoo edelleen mennä pörssiin vuoden 2026 aikana.
Listautumisen jälkeen yhtiöiden osakkeita voi ostaa ja myydä pörssissä. Silloin osakepalkkioita saaneet työntekijät voivat nykyistä helpommin myydä omistuksiaan. Tekoälykehityksen hidastamista vaativat työntekijät siis samalla lykkäävät omaa jättirikastumistaan.
Teknologiayhtiöt eivät pidä säännöistä. Esimerkiksi sosiaalisen median jätit ovat vastustaneet kiivaasti kaikkea sääntelyä ja kiistäneet jyrkästi, että niiden tuotteiden käyttämiseen voisi sisältyä riskejä.
Tekoälyalan sääntelypuheiden on epäilty olevan ovela juoni, jolla pyritään hidastamaan kilpailijoiden mallikehitystä. Niin moni yhtiö haluaa kuitenkin tulla säännellyksi, että tällainen kieroilu vaikuttaa epätodennäköiseltä.
Kaikki tekoäly-yhtiöt eivät kannata alan kehityksen hidastamista. Esimerkiksi somejätti Metan perustaja ja toimitusjohtaja Mark Zuckerberg ilmoitti syyskuussa, että alan yhteistä sopimusta ei tarvita ja että omien malliensa turvallisuudesta huolestuneiden yhtiöiden kannattaa itse hidastaa AI-kehitystään.
Metan tekoälykehitys on........
